X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Beyne zarar veren besinler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Beyne zarar veren besinler

  • Giriş Tarihi: 31.12.2015 11:11 Güncelleme Tarihi: 31.12.2015 11:11
Beyne zarar veren besinler
Beyne zarar veren besinler

Zekasını korumak isteyenler dikkat! Uzmanlar, beyni tüketip öldüren 11 gıda maddesini belirledi. İşte beynin düşmanları...

ŞEKER VE ŞEKER ÜRÜNLERİ: Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Hafızayı zayıflatır, öğrenmeyi zorlaştırır.

KIZARMIŞ YİYECEKLER:
Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. En tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edildi.

İŞLENMİŞ GIDALAR: Merkezi sinir sistemine zarar verir. İleri yaşlarda Alzheimer'a neden olur.

#Sayfa#

TUZLU GIDALAR: Tuzdaki yoğun sodyum düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da geriletir.

TAHILLAR:
Tahılların hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Tek istisna yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Çok tahıl yemek erken yaşlanıdır.

İŞLENMİŞ PROTEİNLER: Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. İşlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip eder.

#Sayfa#

TRANSYAĞLAR: Kalp, kolesterol ve obezitenin yanısıra transyağlar beyne de zarar verir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de yükseltir. Alzheimer benzeri etkileri uzun vadede ortaya çıkar.

YAPAY TATLANDIRICILAR: Birçok kişi zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanır. Bunların faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

#Sayfa#

NİKOTİN:
Birçok zararının yanı sıra vcudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller. Kan gitmezse oksijen de gitmez. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için sinir sistemi tükenir.

ALKOL:
Karaciğeri iflas ettirdiği biliniyor. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. lı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

#Sayfa#

FAST-FOOD:
Beynin kimyasını değiştiren fast-food ürünlerinden küçük-büyük herkesin uzak durması gerekiyor. Depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açıyor. İçindeki katkı maddeleri öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da sebep oluyor.