X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşte en pis 10 eşya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşte en pis 10 eşya

  • Giriş Tarihi: 10.1.2016 16:24 Güncelleme Tarihi: 10.1.2016 16:28
İşte en pis 10 eşya
İşte en pis 10 eşya

Sağlık, hijyen ve temizlik konularında çalışmalar yürüten Hijyen Konseyi, kirliliğiyle tehlike oluşturan 10 kirli eşyada ilk sıraya yine teneke kutu içeceklerin ağız kısımlarını koydu. "En pis 10" arasında kağıt paralar, restoran ve kafelerdeki menü kitapçıkları, ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin sifon, musluk ve kapı kolları da var.

Sağlık, hijyen ve temizlik konularında çalışmalar yürüten Hijyen Konseyi, 2015'te kirliliğiyle tehlike oluşturan 10 pis eşyayı açıkladı. Bunlar arasında günlük en fazla kullanılan eşyalar da var.

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, belli bir yere ve makama bağla olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

Tüketicileri ve kamuoyunu uyararak daha temiz bir toplum ve yaşamı hedefleyen Konsey, 2014 yılında başlattığı çalışmayı 2015'te de sürdürdü.

Sağlık açısından tehlike arz eden eşyalar üzerine ilgili üyelerinin yaptığı çalışma ve "hijyen avcıları"nın yaptığı tespitlerin ardından, Konsey 2015 yılının "en pis 10" eşyasını da açıkladı.

#Sayfa#

Hastalık yapıcı bulaşıcı mikroorganizmaların görüldüğü bu eşyalara dikkat edilmesini isteyen Hijyen Konseyi'nin "en pis 10"u şöyle:

Teneke kutu içeceklerin ağız kısımları

Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin sifon, musluk ve kapı kolları

Fastfood ve çiğ köftecilerde verilen garnitürler

Kağıt paralar

#Sayfa#

Ortak kullanım alanlarındaki merdivenlerin tırabzanları

Restoran ve kafelerdeki menü kitapçıkları

Ortak kullanım alanlarındaki su sebilleri

Toplu kullanılan nargilelerin marpuç kısımları

#Sayfa#

Düzenli denetimi yapılmayan buz makineleri

Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

Konsey'den yapılan açıklamada, "Liste, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerlidir ve listedeki eşyalar hakkında, hijyen avcılarımız genel olarak hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlemiştir. Titiz ve hijyenik tacir ve esnafların kullandığı araç, gereç ve gıdalar bu listeden muaftır'' denildi.