ölüm riskini azaltıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2016 14:56
Kahve ölüm riskini azaltıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, nin kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, intihar ve nörolojik sorunlar nedeniyle ölüm riskini azalttığı tespit edildi.

Bazı hastalıklardan ölüm riskini azaltıyor

American Heart Association Journal'da yer alan makalede sonuçlarına yer verilen araştırmaya göre, günde düzenli olarak birkaç fincan içmek bazı hastalıklardan ölüm riskini azaltıyor.

Araştırmacıların 30 yıl boyunca takip ettikleri yaklaşık 168 bin kadın ve 40 bin erkek üzerinden elde ettikleri bulgulara dayandırılan makalede, kafeinli ya da kafeinsiz düzenli kahve içmenin kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, intihar ve nörolojik sorunlar nedeniyle ölüm riskini azalttığı belirtildi.

Araştırmacılardan Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Okulu Doktora Öğrencisi Ming Ding, makalede yer alan açıklamasında, kahvede bulunan biyoaktif bileşenlerin insülin direncini ve sistematik inflamasyonu azalttığını bildirerek, kahve içme ile ölüm oranının azalması arasındaki ilişkinin nedeninin tam olarak ortaya çıkması için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu vurguladı.

''Hamileler ve çocuklar dikkatli tüketmeli''


Makalenin yazarlarından Harvard Üniversitesi profesörlerinden Frank Hu da düzenli kahve tüketiminin lı ve dengeli bir beslenme ile değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, hamileler ve çocukların kafein içeren kahve ve diğer içecekler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahve ölüm riskini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz