X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Her yıl 5 milyon insan kanserden ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Her yıl 5 milyon insan den ölüyor

  • Giriş Tarihi: 4.2.2016 14:44
Her yıl 5 milyon insan kanserden ölüyor
Her yıl 5 milyon insan kanserden ölüyor

Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü, her yıl 5 milyon insanın den hayatını kaybettiğini açıkladı.

4 Şubat Dünya Günü nedeniyle açıklamada bulunan Kastamonu Halk Sağlığı Müdürlüğü, şunları kaydetti:

"Her çeşit işyeri lı yaşamı benimsemeye yönelik çalışanlarını motive edici programlar ve politikalar uygulayabilir. Yüzde yüz dumansız işyerleri oluşturmak ve sigarayı bırakma araçlarına bilgi ve erişim sağlamak gibi önlemler, sağlıklı gıda seçeneklerine erişim sağlanması, işe gidiş gelişlerde fiziksel aktiviteyi teşvik etmek, işyerlerinde fiziksel aktiviteleri artırmak, daha sağlıklı iş gücü için etkili bir yoldur."

"Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının sonlandırılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Sigara da eklendiğinde bu rakam yüzde 50'ye ulaşmaktadır. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin (örneğin asbestoz gibi) önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir. Ülkemizde tütün ve obezite eylem planlarımız çok başarılı sonuçlar ile hızla devam etmektedir. Bu programlara ek olarak kanser özelinde Türkiye Radon Haritalandırma ve Eylem Planı, Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Eylem Planı gibi yeni programlar da başlatılmıştır."

"Çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. Küresel olarak tütün kullanımı hala en önemli risk faktörü olup, her yıl 5 milyon kanser ölümünün ve tüm kanser ölümlerinin yüzde 22'sinin sorumlusudur."

"Ülkemizde kanserle mücadelenin en önemli basamağı olan önleme çalışmaları arasında; Tütün Kontrol Çalışmaları, Türkiye Alkol Kontrolü Eylem Planı, Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programı, Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Planı, Ulusal Radon Haritalaması gibi konu başlıkları yer almaktadır. Bireylerin de kendi özellerinde sağlıklı yaşamı seçmeleri yeni nesillere bırakılacak en güzel hediyedir. Kanserde erken tanı için erken teşhisin hayat kurtardığı ve bu yüzden kanser taraması için vatandaşların ücretsiz Kastamonu Kanser Tanı ve Teşhis Merkezine (KETEM) müracaat etmeleri gerekiyor."