X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ayvanın çiçeği ve yaprağı da şifa dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ayvanın çiçeği ve yaprağı da şifa dağıtıyor

  • Giriş Tarihi: 8.2.2016 15:08
Ayvanın çiçeği ve yaprağı da şifa dağıtıyor
Ayvanın çiçeği ve yaprağı da şifa dağıtıyor

A ve B vitamini zengini ayvanın meyvesi kadar çekirdeği, çiçeği ve yaprağı da şifa veriyor. Gripten koruyup, öksürüğü kesiyor...

Kış mevsiminin gözde meyvesi ayvada yok yok! Çiçeği, çekirdeği, yaprağı ve kabuğu da en az meyvesi kadar sağlığa fayda veriyor. İstanbul Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan, "Ayva yaprağı çayı, özellikle öksürüğe iyi gelmektedir. Boğazı yumuşatarak, grip ve nezlenin çabuk iyileşmesini sağlar. Ayva yaprağını 80 derece suda demleyerek hazırlanan çay günde en az 1 defa içilmelidir" diyor.

BOL BOL TÜKETİN


Ayva çekirdeğinin, boğaz ağrısında, öksürükte, ishalde, mide ve bağırsak hastalıklarında, 1 su bardağı suda 15 dakika kaynatılıp içildiğinde çok yararlı olduğunu söyleyen Dr. Tapan, özellikle grip ve soğuk algınlığı yaşayanların bol ayva yemesini öneriyor. Dr. Tuba Kayan Tapan, ayvanın diğer faydalarını şöyle anlatıyor: "Kalp, akciğer, boğaz, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız rahatsızlıklarına faydalıdır.Kanı temizler, çarpıntıyı dindirir..."

Kaynak: Takvim