X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Duygusal zeka nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

nedir?

  • Giriş Tarihi: 22.3.2016 11:51
Duygusal zeka nedir?
Duygusal zeka nedir?

IQ önemli elbette. Entellektüel yetenek yani. Ama da onun kadar değerli. EQ’su (sı) yüksek olan kişilerin, yaşamda hem başarılı hem mutlu olduğunu ortaya koyuyor araştırmalar.

Yaşam boyu mutluluk ve başarı geldiğinde () entellektüel yetenek (IQ) kadar önemlidir. Bireyin güçlü ilişkiler kurma, başarılı kariyer ve kişisel hedeflere ulaşmasında yardımcı olur. Duygusal (EQ), stresi azaltmak için olumlu şekillerde duyguları yönetmek, etkili iletişim, başkalarıyla empati, zorlukların üstesinden gelme, çatışmayı etkisiz hale getirme yeteneğidir.

Duygusal zeka dört nitelikten oluşmakta. Öz bilinç; kendi duygularını tanımak, düşünce ve davranışlarını nasıl etkilediğini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, kendine güvendir. Öz yönetim; dürtü ve davranışlarını kontrol altında tutabilmek, inisiyatif almak, değişen koşullara adapte olmaktır. Sosyal farkındalık; diğer insanların duyguları, gereksinimleri ve endişelerini anlayabilmektir. İlişki yönetimi; iyi ilişkileri geliştirmek ve sürdürmek, iyi bir takım oyuncusu veya lideri olmaktır.

Duygusal zeka (EQ) neden bu kadar önemli?

Yaşamda en başarılı insanlar, en zeki insanlar değildir. Siz de çevrenizde akademik başarılarla dolu birçok insanın aynı başarıyı özel yaşamında gösteremediklerine şahit olmuşsunuzdur. Evet, entellektüel zeka, üniversite başarısı için gereklidir, ancak final sınavlarına gelindiğinde stresi ve duyguları yöneten duygusal zekadır.

Duygusal zekanın etkileri

* İş performansı üzerine: Artık birçok şirket çalışanını seçerken EQ testi uygulamaya başladı. * Fiziksel üzerine: Stres seviyenizi yönetemiyorsanız, birçok sağlık sorununa davetiye çıkarıyorsunuz demektir. * Ruh sağlığı üzerine: Kontrolsüz stres, kişiyi anksiyete ve depresyona karşı savunmasız hale getirecektir. * İnsan ilişkileri üzerine: Duyguları anlamak ve kontrol etmek, etkili ve güçlü iletişim sağlar.

Duygusal zekayı nasıl yükseltebiliriz?

Duygusal zeka ve karar yeteneğini geliştirmek için, duyguları anlamak ve yönetmek gerekir. Anne, baba ve ebeveynler davranışları ile yetiştirdikleri çocukların duygusal zekalarını yükselterek geleceğe hazırlayabilirler.

Bunun için;

-Stresi azaltın

- Duygularınızı kontrol altında tutun

- Sözsüz iletişim ve duygusal bağlantı kurun

- Yaşamınızda mizah olsun

- Çatışmaları olumlu ve güven verici davranışlarla çözün.

Kaynak: Posta