X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kira Geliri Beyanname Süresi Uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kira Geliri Beyanname Süresi Uzatıldı

  • Giriş Tarihi: 24.3.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 20:02
SAMSUN VERGİ DAİRESİ BAŞKANI ZEKİ YUMBUL, “2014 TAKVİM YILI İÇERİSİNDE GAYRİMENKUL KİRA GELİRİ ELDE EDENLER İÇİN, GELİR VERGİSİ BEYANNAME VERME SÜRESİ 31 MART 2015 TARİHİNE UZATILDI” DEDİ.
Kira Geliri Beyanname Süresi Uzatıldı

Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, “2014 takvim yılı içerisinde gayrimenkul kira geliri elde edenler için, gelir vergisi beyanname verme süresi 31 Mart 2015 tarihine uzatıldı” dedi.
Kira geliri beyanname verme süresi ile ilgili son süre ile ilgili açıklamalarda bulunan Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, “Elde edilen gelir doğrultusunda beyanname vermek zorunda olanlar, beyannamelerini 1 Mart 2015’te başlamış ve son bildirim 25 Mart 2015 günü mesai bitimine kadardı. Ancak 25 Mart tarihi alınan kararlar neticesinde 31 Mart 2015 tarihine uzatılmıştır. Vatandaşlarımız 31 Mart 2015 günü mesai saati bitimine kadar hesaplanan vergisini, bağlı bulunduğu vergi dairesine, bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine, tahsile yetkili banka şubelerine ödemelidir" diye konuştu.
"ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ KİRA BEYANNAME SİSTEMİ"
‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ile de vatandaşların beyanname verilebileceğini söyleyen Başkan Yumbul, "Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ile vergi dairesine gidilmeden de internetin olduğu her yerde, beyanname verilebilir. ’Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ ne girişler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi üzerinden yapılacak olup, sisteme giriş için bir form düzenlenip herhangi bir vergi dairesine bizzat başvurarak kullanıcı adı, şifre ve parola alınması gerekmektedir. Ayrıca, konut kira gelirlerini zamanında ve doğru beyan etmeyen mükellefler, 2014 yılı için öngörülen 3 bin 300 lira tutarındaki istisnadan da yararlanamayacaktır” şeklinde konuştu.