X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Canik’ten ’Yedi Güzel Adam’ Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Canik’ten ’Yedi Güzel Adam’ Konferansı

  • Giriş Tarihi: 28.4.2015 18:58 Güncelleme Tarihi: 29.4.2015 01:09
TÜRK EDEBİYATININ ROMAN VE ÖYKÜ DALINDA YAŞAYAN USTALARINDAN VE YEDİ GÜZEL ADAM'DAN BİRİ OLAN RASİM ÖZDENÖREN, CANİK BELEDİYESİ'NİN DÜZENLEDİĞİ KONFERANSTA SAMSUNLULARLA BULUŞTU.
Canik’ten ’Yedi Güzel Adam’ Konferansı

Türk edebiyatının roman ve öykü dalında yaşayan ustalarından ve Yedi Güzel Adam’dan biri olan Rasim Özdenören, Canik Belediyesi’nin düzenlediği konferansta lularla buluştu.
Canik Belediyesi ve Simge Dergisi, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlediği "Yedi Güzel Adam ve Öncüler" adlı konferansta, ünlü edebiyatçı Rasim Özdenören’i Samsunlularla bir araya getirdi. Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) Başkanı Asım Gültekin’in moderatörlüğünde gerçekleşen ve büyük ilgi gören konferansa Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başkan Yardımcıları Alican Usta, Mustafa Erbay, İrfan Göz, Milletvekili Adayları Hasan Basri Kurt, Adem Tuncer, İl Milli Eğitim müdürü Aytekin Girgin, STK temsilcileri, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
YEDİ GÜZEL ADAM’IN ABİSİ
Konferansın onur konuğu olan Rasim Özdenören, TRT’deki "Yedi Güzel Adam" dizisinde hayatları anlatılan Kahramanmaraşlı 7 şair ve yazar için, "Ömürleri boyunca aralarında muhteşem bir dayanışma sergilediler. Birbirimize hiç yüksek sesle konuştuğumuzu hatırlamam. Aralarında bir kıskançlık da oluşmasına müsaade etmediler. Yedi Güzel Adam’dan biri olmaktan ve yedi güzel adamın abisi olmaktan onur duyuyorum" dedi.
YABANCILAŞMA EDEBİYATLA BİTER
İki asırdan beri kendimizin olmayan kavramlarla düşünmeye çalıştığımızı, bunun da bizi doğru yola çıkarmadığını söyleyen Özdenören, "Özet olarak Batılı kavram ve terminoloji ile doğru düşünmek mümkün değildir. Türkiye’de 1923 gelişimleri ve halkımız bir kimlik değişimine zorlandı. Kimliğinden koparılmaya çalışıldı. Yedi güzel adam alınarak bizler ülkemize öncelikle edebiyatla gelen bu yabancılaşmanın yine ancak edebiyatla ülkemizden atılabileceğine inanıyorum" diye konuştu.
CANİK, KÜLTÜR-SANATTA MARKA
Programdan son kısmında katılımcılar Rasim Özdenören’e merak ettikleri soruları sordular. Programın sonunda ise Rasim Özdenören takipçilerine kitaplarını imzaladı. Ünlü yazar, eşi Ayşe Özdenören ile birlikte Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i de makamında ziyaret etti. Özdenören’in Türk edebiyatı için önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Genç, Canik Belediyesi olarak kültürel etkinliklere imza atmaktan onur duyduklarını ifade ederek, "Yaptığımız kültürel etkinliklerle Canik’i kültür-sanatta marka haline getirdik" şeklinde konuştu.
GENÇ’TEN FİDAN SERTİFİKASI
Ziyaret sonunda Başkan Osman Genç, yazar Özdenören’e perspektif tablo ve Bir Can Bir Fidan projesi kapsamında adına dikilen fidanın sertifikasını verdi. Ayrıca Başkan Genç’in eşi Nimet Genç, ünlü yazarın eşi Ayşe Özdeneren’e seramikten Osmanlı kaftanı hediye etti. Bilindiği gibi TRT’deki Yedi Güzel Adam dizisi, Kahramanmaraş’ta lise yıllarında aynı okulda okumuş yedi şair ve yazarın hayatını konu edinmektedir. Özdenören ise, hayatları konu alınan Yedi Güzel Adam’ın hayattaki iki isminden biridir. Bu 7 kişi şunlardır: Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Akif İnan, Cahit Zarifoğlu ve Ali Kutlay.