X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Altınkaya Baraj Gölü’nde Su Seviyesi 15 Metre Yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Altınkaya Baraj Gölü’nde Su Seviyesi 15 Metre Yükseldi

  • Giriş Tarihi: 2.7.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
SAMSUN'DA KIZILIRMAK NEHRİ ÜZERİNDE BULUNAN VE TÜRKİYE'NİN 4. BÜYÜK BARAJI OLAN ALTINKAYA BARAJ GÖLÜ'NDEKİ SU MİKTARI 150 MİLYON METREKÜP ARTARAK, KOT SEVİYESİ GECEN SENEYE GÖRE 15 METRE YÜKSELDİ.
Altınkaya Baraj Gölü’nde Su Seviyesi 15 Metre Yükseldi

’da Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Türkiye’nin 4. büyük barajı olan Altınkaya Baraj Gölü’ndeki su miktarı 150 milyon metreküp artarak, kot seviyesi gecen seneye göre 15 metre yükseldi.
Samsun’un Bafra ve Vezirköprü ilçeleri ile Sinop’un Durağan ilçesi sınırları içinde bulunan Altınkaya Barajı, Türkiye’de Atatürk, Karakaya ve Keban Barajı’ndan sonra 4. büyük baraj konumunda. Havaların sıcak gitmesi ve yeterince yağmur yağmaması nedeniyle Altınkaya Baraj Gölü’nde gecen sene su seviyesi 4.5 metre düşmüştü. Geçen sene deniz seviyesinde 173.38 kot yüksekliğinde olan su seviyesi bu yıl 188.38’e çıkarak 15 metre yükseklik kazarak 150 milyon metre küp doluluk yaşandı.
Durağan bölgesinde su seviyesinde yaşanan düşüşler nedeniyle kuruyan alanlara çeltik ekimi yapan vatandaşların ekili alanlarının büyük bir bölümü suların yükselmesiyle su altında kaldı. Baraj gölünde yaşanan doluluk oranı nedeniyle bazı elektrik direkleri de su altında kaldı.