X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Siverek Eğitim-sen Kadınlar Günü Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Siverek Eğitim-sen Kadınlar Günü Etkinliği

  • Giriş Tarihi: 8.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 15:17
SİVEREK İLÇESİNDE, SİVEREK EĞİTİM-SEN TEMSİLCİLİĞİ KADIN KOLLARI, 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE BİR BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ. BASIN AÇIKLAMASINI SİVEREK EĞİTİM-SEN SEKRETERİ MERAL AYMAZ OKUDU.
Siverek Eğitim-sen Kadınlar Günü Etkinliği

Siverek ilçesinde, Siverek Eğitim-Sen temsilciliği kadın kolları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması düzenledi.
Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgo’nun parkında bir araya gelen Eğitim-Sen kadın kolları üyeleri, dövizler açtı. Basın açıklamasını Siverek Eğitim-Sen Sekreteri Meral Aymaz okudu. Toplumdaki kadın şiddetine değinen Aymaz, şöyle dedi:
“Biz kadınlar, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı erkek egemenliğe karşı mücadele ediyoruz, mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 158 yıl önce New York’lu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimiz ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz. 158 yılda pek çok şey değişti. Hala neo-liberalizmin, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların neden olduğu ne varsa en ağır biçimiyle biz kadınlar yaşıyoruz. Bir yanda güvensizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin; diğer yanda yok sayma ırkçılık, savaşlar ve militarizmin meşru kıldığı şiddetin etkilerine doğrudan biz maruz kalıyoruz. 8 Mart’larla bugüne taşınan ve geleceğe taşınacak mücadelemiz ve kararlılığımız tüm bunları alt edebilecek, bir alternatif yaratacak güçte olduğumuzu gösteriyor. Şimdiye kadar verdiğimiz mücadele, bugün meydanlara taşan isyanımız, bizi yok sayanlara karşı buradayız deme kararlılığımızın bir ifadesi. Bu irade biz kadınların hepimizin özgür olduğu bir yaşamı örmeye başladığımızı müjdeliyor. Bu irade sayesinde tüm renklerimizle bugün burada meydanlardayız.”
Basın açıklamasının ardından kadınlar sessiz bir şekilde alandan dağıldı.