X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünyanın İlk Üniversitesinden Dünyada Bir İlk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünyanın İlk Üniversitesinden Dünyada Bir İlk

  • Giriş Tarihi: 3.4.2015 20:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
PERFÜZYON OLARAK ADLANDIRILAN VE KALP AMELİYATLARINDA DOKULARA POMPA SİSTEMİ İLE KAN GÖNDERİLMESİNİ SAĞLAYAN SİSTEMİN DOKTORA PROGRAMI, DÜNYADA İLK KEZ HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE BAŞLATILDI.
Dünyanın İlk Üniversitesinden Dünyada Bir İlk

Perfüzyon olarak adlandırılan ve kalp ameliyatlarında dokulara pompa sistemi ile kan gönderilmesini sağlayan sistemin doktora programı, dünyada ilk kez Harran Üniversitesi’nde başlatıldı.
Harran Üniversitesi tıp eğitiminde önemli bir başarıya daha imza atıyor. Kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp - akciğer pompası ile gerçekleştiriliyor. Ameliyatlarda kalp ve akciğerler devre dışı bırakıldıktan sonra tüm dokulara sentetik hatlarla kan gönderilerek hasta yaşamı sürdürüyor. Ayrıca kalp ameliyatı öncesi veya sonrası kalp - akciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda kalp ve akciğerleri destekleyici cihazlar kullanılıyor. Tüm bu sistem Perfüzyon olarak adlandırılmakta olup bu cihazları yöneten sağlık çalışanların ise Perfüzyonist olarak tanımlanıyor.
Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahi adı altında başlatılan bu programla ilgili olarak bölüm başkanı Doç. Dr. Mustafa Göz yaptığı açıklamada, "Perfüzyonist mesleğinde bu programla artık bağımsız olarak akademik eleman yetiştirilmesinin sağlayacağını ve dünyada bunu ilk olarak gerçekleştiren üniversitemizin bir akademisyeni olarak haklı gururunu duyduklarını" diye konuştu.