X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan karşıtlığı seçim çalışmaları tutar mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

karşıtlığı seçim çalışmaları tutar mı?

  • Giriş Tarihi: 22.4.2015 10:10 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 14:52
Erdoğan karşıtlığı seçim çalışmaları tutar mı?
Erdoğan karşıtlığı seçim çalışmaları tutar mı?

Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu seçim beyannamelerini açıklayan ve 'nin vaatlerinin seçmen üzerindeki etkilerini anlattı.

Muhalefet partilerinin seçim beyannamelerini İnternethaber'e değerlendiren İbrahim Uslu; Muhalefetin daha önce yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak ekonomi ağırlıklı bir beyanname hazırlamış olmasının doğal olduğunu belirtti.

Uslu'ya göre ve 'nin iktidar olma ümidi yok, asıl hedefleri 'ın Başkan olmasını engellemek ve 'den kurtulmak, bu ise seçmen nezdinde negatif bir kampanya.

HDP'nin seçim beyannamesi hazırlamak için boşuna yorulduğunu söyleyen Uslu, HDP'ye oy verecek seçmenin HDP'nin ne dediğine bakmaksızın oy vereceğini belirtti.

Uslu'nun açıklamaları şöyle:

-3 parti seçim beyannamesini açıkladı, beyannameler ekonomi ağırlıklı, bunun nedeni nedir?

DAHA ÖNCEKİ TECRÜBELERDEN BİLİYORLAR

Yaşadıkları daha önceki seçim tecrübeleri, ideolojik tartışmaların kendilerine oy kazandırmadığını ve AK Parti'ye oy kaybettirmediğini, hatta tam tersine AK Parti'nin oylarının yükselişine neden olduğunu gayet iyi biliyorlar. O nedenle bu seçimde, zayıf oldukları bir alanda rekabet etmekten kaçınıyorlar ve daha rahat olacaklarını zannettikleri bir kulvarda seçim mücadelesini tamamlamak istiyorlar.

-Muhalefetin negatif söylemlerden, ekonomi ağırlıklı seçim beyannamesine geçmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?


CHP VE HDP NEGATİF KAMPANYA YAPIYOR

Muhalefetin ekonomi odaklı seçim beyannamelerine sahip olması, pozitif kampanya yaptıkları anlamına gelmez. Ben en azından CHP ve HDP'nin negatif kampanya yaptıklarını düşünüyorum. Her iki partinin de aslında iktidar olma ümitleri yok. Zaten erişebilmelerinin imkansız olduğu oy hedefleri bile iktidar olmalarına yetecek düzeyde değil ve bu hedefleri, iktidar olmayı düşünmediklerini açıkça gösteriyor. CHP ve HDP kendilerine oy verilmesinin rasyonelini "AK Parti'den kurtulmak" ve Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkan olmasını engellemek üzerine inşa ediyorlar. Bir şeyleri engelleyen konumunda olmak başlı başına negatif kampanya yapıldığının göstergesi...

-CHP'nin seçim beyannamesi çok konuşuluyor, uzun bir zamandan sonra CHP'nin gündem belirliyor olmasını nasıl değerlendirmek lazım?

SEÇMEN KAMPANYA DÖNEMİNE BAKMIYOR

Haksızlık etmemek lazım, CHP'nin 2011 seçim vaadleri de çok tartışılmıştı. Yani bu ilk değil. Ama sadece seçimden seçime ve ancak abartılı vaadlerle gündem belirliyorsanız, bu bir başarı olarak lanse edilemez. Seçmenin büyük çoğunluğu sadece kampanya dönemindeki performansına bakarak parti tercihinde bulunmuyor. Daha uzun zaman aralıklarını kapsayan değerlendirmeler yapıyor. Dolayısıyla CHP'nin seçim beyannamesinin yarattığı etki nedeniyle oy tercihini değiştirip, CHP'ye oy verecek seçmen sayısı ihmal edilebilir miktarlarda olur.

-Seçim vaatleri seçmeni nasıl etkiliyor, seçmen bu vaatlere bakarak oyunu değiştirir mi, ya da bu vaatler seçmeni ne kadar etkiler?

SEÇMEN VAADE DEĞİL İTİBARA BAKIYOR

CHP 2011 genel seçimindeki aşırı vaadleri neticesinde yüzde 26 oy alabilmişti. CHP'nin kendisine örnek aldığı ve 1980 sonrası dönemde aşırı vaad tekniğinin mucidi olan Süleyman Demirel ise iki anahtar ve yeşil kart karşılığında ancak yüzde 27'ye ulaşmıştı. Ben seçmenin bu seçimde de benzer bir reaksiyon vereceğini düşünüyorum. Seçmen vaade değil, ehliyet ve itibara bakarak oy veriyor. Eğer buralarda sorun yaşıyorsanız, sadece vaadlerle yeni seçmen kazanamazsınız.

-HDP'nin açıkladığı seçim beyannamesi oy oranını nasıl etkiler, barajı geçmesinde etkili olur mu?

HDP BOŞUNA YORULMUŞ

Bence HDP boşuna yorulmuş, çünkü HDP'ye oy vereceklerin hiç ama hiç biri seçim vaadleriyle ilgilenmiyor. HDP seçmeninin zihninde rasyonel beklentilerle oy verme davranışı arasındaki bağ tamamen kopuk. Geleneksel HDP seçmeni 100 yıllık Kürt sorununa duyduğu tarihsel tepki nedeniyle oy verirken, yeni seçmenler ise daha çok öfke duydukları AK Parti'den "rövanşı alma" saikiyle oy verecekler. Her iki seçmen grubu da HDP'nin ne dediğine bakmaksızın oy verecek..

-Son yaptığınız araştırmada partilerin oy oranları nasıl şekilleniyor, HDP barajı aşıyor mu, oy oranı nedir?

MAYIS BAŞINDA SAHAYA ÇIKACAĞIZ

Son araştırmamızı yaptıktan sonra partiler adaylarını ve seçim beyannamelerini açıkladılar. Her iki gelişmenin de seçmen tercihleri üzerinde çeşitli ölçülerde etkisi olabilir. Bu nedenle Mayıs başında tekrar sahaya çıkacağız. O çalışmada daha gerçekçi tahminler yapmamız mümkün olacak. Bundan dolayı iizninizle şimdi sonuç açıklamayayım. Yeni araştırmadan sonra kayuoyuna daha gerçekçi bir tablo sunabileceğiz.

-Seçmen koalisyon olacağı endişesini taşıyor mu, bu sandığa nasıl yansır?

SEÇMENİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU KOALİSYONA SICAK BAKMIYOR

Endişe demesek bile, seçmenin büyük kısmının (yüzde 70'e yakın) tek parti iktidarı istediğini biliyoruz. Dolayısıyla hem iktidar, hem de muhalefet partilerinin seçmenlerinin büyük çoğunluğu koalisyona sıcak bakmıyor.

kalan karakter 1000

KARTAL KARTAL

MESUT ABİ YORUM YAZMIŞ DEMİŞKİ BEN EMEKLİYİM 2 MAAŞ İKRAMİYE BU BİLE YETER BENİN OY ATMAM İÇİN; SEN O ZAMAN KURU EMEKLİ MAAŞINI ALIRSAN ŞÜKRET

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır7
cevapla 22.04.2015 14:06
OsmanliliTayyip OsmanliliTayyip

Allahin izniyle Ak parti %55-60 tek basina iktidar olur cünkü ülkeyi mükemmel yönetiyorlar bos vaadlerde bulunmuyorlar yaptiklarida ortada chp veya mhp ne yapmis asirlardir bu ülke icin kaostan baska mescitleri kapamak din derslerini yasak etmek mexyhaneleri bollastirmak desteklemek bunlar vhp nin icratlari akli ve imani olan türkiyenin iyiligini düsünen AK partiye oy verir gerisi yalan

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır10
cevapla 22.04.2015 13:37
Falcon10 Falcon10

Hocanin gole caldigi maya tutarsa, bu da tutar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır11
cevapla 22.04.2015 12:58
Vatansever Vatansever

Muhalefetin seçim stratejisi ortada. kazanamayacağı için Ak Partiden ne kadar oy koparırsam kar misali, at atabilirsen elbet yemi yutacak birileri vardır mantığıyla hareket ediyorlar. Şuna dikkat çekmek istiyorum. Muhalefete vaatleri ile ilgili kaynak sorulduğunda " bu ülkede para çok" diyebiliyorlar. Çok değil 2002 den önce dönemin siyasetçilerinin İMF den para almak için kırk takla attığını, İMF nin de ağır koşullarla verdiğini herhalde unutmuş olmalılar. Şu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum. Onların değimi ile ülke soyuldu ise muhalefetin vaad ettiği "noterden onaylattığı" o paraları hangi hazineden nasıl karşılayacak. Yada Ülkeyi soyanlar nasıl soydu ki hazineyi de ağzına kadar doldurdular mualefette dolu hazineyi nasıl dağıtacağını (boşaltacağını) vaad ediyor. Biraz geriye giderek olaylara daha rasyonel bakmamızın hepimize faydası olacağı kanaatindeğim. SAYGILARIMLA... ÜLKEYE BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKANDAN ALLAH RAZI OLSUN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır12
cevapla 22.04.2015 12:56
KARTAL KARTAL

DOSTLAR BEN BUGÜNE KADAR AK PARTİYE OY ATMAMAMA RAĞMEN ORTADA BİR GERÇEK VAR O DA ÜLKE İYİ YOLDA,KİMSE BEDAVA BALIK BEKLEMESİN,ADAMLAR BALIK TUTMAYI ÖĞRETİYOR ZATEN. ADAM ÇALIŞMIYOR AKŞAMA KADAR KAHVEDE BEN İŞSİZİM HÜKÜMET KÖTÜ, ARKADAŞ İŞ ARA SANAYİDE DEVRİM YAPTILAR, VASIFSIZMISIN GİT HALK EĞİTİME MESLEK KURSU VERİYOR DEVLET ÜSTELİK PARA ALIYORSUN ADAMLAR GEL MESLEK ÖĞREN DİYOR SANA PARA VERİYOR HALA YOKSULLUK DİYORLAR,SEZARIN HAKKI SEZARA; HÜKÜMET İSTİKRARLI HER GEÇEN GÜN DÜNDEN DAHA İYİYEGİDİYORUZ BU NEDENLE BENİM OYUM AK PARTİYE...

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır11
cevapla 22.04.2015 12:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.