X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Siirt’te Ezidi Çocuklar İçin Kreş Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

’te Ezidi Çocuklar İçin Kreş Açıldı

  • Giriş Tarihi: 15.4.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:51
SİİRT BELEDİYESİ TARAFINDAN ALMANYA’DA BULUNAN YABANCI BİR KURULUŞUN DESTEĞİYLE SİİRT’E SIĞINAN EZİDİ AİLE ÇOCUKLARINA YÖNELİK KREŞ AÇILDI.
Siirt’te Ezidi Çocuklar İçin Kreş Açıldı

Belediyesi tarafından Almanya’da bulunan yabancı bir kuruluşun desteğiyle kente sığınan Ezidi aile çocuklarına yönelik kreş açıldı.
Zarokxane ismi verilen kreş binasının açılışına Siirt Belediye Eşbaşkanları Tuncer Bakırhan Belkıza beştaş Epözdemir, HDP-DBP yöneticileri, Almanya Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman ve çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
Barış Mahallesi kamp alanında düzenlenen törende konuşan Kamp Koordinatörü ve Siirt Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Elif Akgül Ateş, kreşin 4-6 yaş arasındaki 52 çocuğun okul öncesi eğitim almalarını sağlamak ve yaşadıkların travmaları unutmaları amacıyla Almanya’da bulunan ve göç eden çocuklar için çalışmalar yürüten Aktion Der Kleıne Prınz kuruluşunun katkılarıyla yapıldığını söyledi.
Siirt’te 470 Ezidi’nin bulunduğunu belirten Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Ateş, bu ailelerin konaklama, ısınma, beslenme, giyim ihtiyaçların belediye, halk ve sivil toplum örgütlerinin destekleriyle giderildiğini söyledi.
Almanya Ezidi Federasyonu Eşbaşkanı Dr. Leyla Ferman ise, Ezidi çocuklarının eğitimi için açılan çocuk kreşte emeği geçenleri kutladı.
Etkinlik, 1 oyun ve 2 eğitim sınıfından oluşan kreşin açılışı ve odaların gezilmesiyle son buldu.