08 Aralık 2016, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Mucit yönetmen

Öner Öngün Giriş Saati05.01.2013 19.12 Güncelleme06.01.2013 05.12
A+ A-

Bugün size Türk sinemasına kazandırılmış iki önemli kamera sistemini tanıtacağım. Bunlar 'Fast&Furious' ve 'Twilight' gibi hızlı sahneleriyle dikkat çeken Hollywood filmlerinde kullanılan 'teleferik kamera' ve 'Türk işi steadycam'. Bu kamera sistemleri, zannettiğiniz gibi 10 binlerce dolara mal olmuyor. Çünkü bu kameralar, halk arasında 'ana kucağı' diye bilinen bebek taşıma çantası ve çelik telden kolayca yapılabiliyor. Nasıl mı? İşte cevabı... Geçen gün, 'HTR2B' isimli korku filmiyle gündemde olan yönetmen Osman Evre Tolga ile bir araya geldik. Yeni filminden bahsederken bana farklı kamera sistemleri kullandığını anlattı. Bir anda kendimi ilginç teknikler ve icatların arasında buldum!

TÜRK İŞİ STEADYCAM!
Filmdeki kovalamaca sahnelerini ve oyuncuların yüzündeki dehşet anlarını nasıl yakaladığını anlatan Tolga'yı dinlerken, karşımda mucit bir yönetmen olduğunu farkettim. Çünkü yönetmen 'ana kucağı' denilen bir aparata ufak eklemeler yaparak 'steadycam' yapmış. Hem de bedavaya! Çünkü yerli malı bu steadycam'in ana maddesi olan ana kucağı; yönetmenin kız kardeşi Ayşe Tolga'nın kızı Can Yael'in eski ana kucağıymış. Gelelim Osman Evre Tolga'nın bir diğer icadı olan teleferik kameraya... Bu sistem; üzerine takılan bir fotoğraf makinesinin, kovalamaca sahnelerini gerçeğe uygun ve süratle kaydetmesini sağlıyor. 150 metrelik bir tel üzerine takılan iki makaraya oturtulmuş ve oyuncular ile birlikte telin üzerinde gidip gelen bir kamera bu... Tolga, bu sistemleri filmini ucuza mal etmek için değil, amaca hizmet etmesi için tasarladığını anlatırken, bu cümle bana yıllardır Hollywood'da kullanılan teknikleri hatırlattı. Çünkü bu tarz kamera sistemleri; ticareti yapılan ürünler değil. Yani bunun parayla ilgisi yok. Bu sistemleri düşünüp amacınıza ve filminize hizmet etmesini sağlamanız gerekir. İşte yıllardır Amerika ve Avrupa sinemasında fazlasıyla gördüğümüz fakat Türk sinemasında yeteri kadar göremedeğimiz 'yaratıcı yönetmenlik' denilen şey de bu olsa gerek!

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.