06 Aralık 2016, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

SİYAD da adaylarını açıkladı!

Giriş Saati09.01.2013 13.25 Güncelleme09.01.2013 13.25
A+ A-

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 45. Türk Sineması Ödülleri için adaylarını belirledi.

2012 yılında gösterime giren toplam 61 filmin 11'inin çeşitli dallarda değerlendirileceği listede Yeşim Ustaoğlu'nun 'Araf'ı bütün dallarda aday gösterilen tek film olarak dikkat çekerken; 'Tepenin Ardı', 'Yeraltı', 'Gözetleme Kulesi' ve 'Babamın Sesi' de birçok dalda aday gösterilen filmler olarak öne çıkıyor.

SİYAD'ın bu yıl 45. kez düzenleyeceği ödül töreni, 21 Ocak Pazartesi gecesi saat 19.30'da İstanbul-Harbiye'deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda başlayacak ve D-Smart'ın 20. Kanal'ında HD kalitesiyle canlı yayınlanacak.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri, 45. SİYAD Türk Sineması Ödülleri için aday seçimlerini gerçekleştirdi. 'Araf', 'Tepenin Ardı', 'Gözetleme Kulesi', 'Yeraltı' ve 'Babamın Sesi' filmleri En İyi Film, En İyi Yönetim, En İyi Senaryo başta olmak üzere birçok dalda öne çıkarken; 'Bu Son Olsun', 'Can', 'Geriye Kalan', 'Lal Gece', 'Uzun Hikaye' ve 'Zenne' yan dallardaki adaylıklarıyla sinema yazarlarının seçtikleri arasında yer aldı.

Bütün dallarda yarışacak olan 'Araf'ın hemen ardından, Asya-Pasifik En İyi Film Ödülü'nün sahibi 'Tepenin Ardı' ve usta yönetmen Zeki Demirkubuz'un 'Yeraltı'sı toplam 9 dalda aday gösterildi. Şubat ayında Rotterdam Film Festivali'nde yarışacak olan Pelin Esmer imzalı 'Gözetleme Kulesi' 8 dalda aday gösterilirken, yurtiçi festivallerde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülleri alan 'Babamın Sesi' 5 dalda aday gösterildi. 'Can', 'Geriye Kalan', 'Zenne' ve 'Lal Gece' oyuncu ödüllerinde adaylık kazanırken, 'Uzun Hikaye' ve 'Bu Son Olsun' teknik dallardaki adaylıkları ile listedeki yerlerini aldılar.

45. SİYAD - TÜRK SİNEMASI ÖDÜLLERİ 2012 ADAYLARI
(Filmler ad, sanatçılar soyadı sırasına göre alfabetik olarak düzenlenmiştir.)

EN İYİ FİLM
ARAF (Yapımcılar: Serkan ÇAKARER, Yeşim USTAOĞLU)
BABAMIN SESİ (Yapımcı: Özgür DOĞAN)
GÖZETLEME KULESİ (Yapımcılar: Nida Karabol AKDENİZ, Pelin ESMER, Tolga ESMER)
TEPENİN ARDI (Yapımcılar: Emin ALPER, Enis KÖSTEPEN, Seyfi TEOMAN)
YERALTI (Yapımcı:Zeki DEMİRKUBUZ)

EN İYİ YÖNETİM
Emin ALPER (TEPENİN ARDI)
Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)
Zeynel DOĞAN, Orhan ESKİKÖY (BABAMIN SESİ)
Pelin ESMER (GÖZETLEME KULESİ)
Yeşim USTAOĞLU (ARAF)

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN EN İYİ SENARYO
Emin ALPER (TEPENİN ARDI)
Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)
Orhan ESKİKÖY (BABAMIN SESİ)
Yeşim USTAOĞLU (ARAF)
Çiğdem VİTRİNEL, Şebnem VİTRİNEL (GERİYE KALAN)

CAHİDE SONKU EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Neslihan ATAGÜL (ARAF)
Devin Özgür ÇINAR (GERİYE KALAN)
Nilay ERDÖNMEZ (GÖZETLEME KULESİ)
Şebnem HASSANISOUGHI (GERİYE KALAN)
Selen UÇER (CAN)

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Engin GÜNAYDIN (YERALTI)
Barış HACIHAN (ARAF)
Tamer LEVENT (TEPENİN ARDI)
İlyas SALMAN (LAL GECE)
Olgun ŞİMŞEK (GÖZETLEME KULESİ)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Laçin CEYLAN (GÖZETLEME KULESİ)
Banu FOTOCAN (TEPENİN ARDI)
Tilbe SARAN (ZENNE)
Nihal YALÇIN (ARAF)
Nihal YALÇIN (YERALTI)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Kerem CAN (ZENNE)
Özcan DENİZ (ARAF)
Ilgaz KOCATÜRK (ARAF)
Mehmet ÖZGÜR (TEPENİN ARDI)
Serhat TUTUMLUER (YERALTI)

EN İYİ MÜZİK
Volkan AKMEHMET, İnanç ŞANVER (TEPENİN ARDI)
Cahit BERKAY (BU SON OLSUN)
Demir DEMİRKAN, Paolo POTI (ZENNE)
Marc MARDER (ARAF)
Ulaş ÖZDEMİR (UZUN HİKAYE)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
George CHIPER (TEPENİN ARDI)
Özgür EKEN (GÖZETLEME KULESİ)
Emre ERKMEN (BABAMIN SESİ)
Türksoy GÖLEBEYİ (YERALTI)
Michael HAMMON (ARAF)

EN İYİ KURGU
Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)
Ayhan ERGÜRSEL, Pelin ESMER (GÖZETLEME KULESİ)
Orhan ESKİKÖY, Çiçek KAHRAMAN (BABAMIN SESİ)
Mathilde MUYARD, Svetolik Mica ZAJC, Naim KANAT (ARAF)
ÖZCAN VARDAR (TEPENİN ARDI)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
Zeki DEMİRKUBUZ, Nihan GÜNEŞ, Hatip KARABUDAK (YERALTI)
Yelkan İŞKORKUTAN, Reza HEMMATIRAD (UZUN HİKAYE)
Osman ÖZCAN (GÖZETLEME KULESİ)
Osman ÖZCAN (ARAF)
Maja ZOGG (ZENNE)

Bilgi Notu: Oylamaya SİYAD üyesi 52 sinema yazarı katıldı
(Her kategorideki beş aday arasından en iyilerin belirleneceği ikinci tur oylama 16 Ocak Çarşamba günü yapılacak)

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.