06 Aralık 2016, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

İnfazdan ödül çıkardı

Giriş Saati27.01.2013 23.12 Güncelleme27.01.2013 23.12
A+ A-

ABD'de toplu taşıma durağında vurularak öldürülen 22 yaşındaki siyahî gencin hikâyesini anlatan "Fruitvale" adlı dramatik anlatı, Sundance Film Festivali'nde büyük ödül aldı

ABD'nin Utah eyaletinde düzenlenen ünlü Sundance Film Festivali'nde önceki gün ödül töreni düzenlendi. Festivalde "Fruitvale" adlı dramatik anlatı türündeki film ve "Blood Brother" belgesel, izleyici ve jüri ödüllerini aldı. "Fruitvale," Oakland, Kaliforniya'da toplu taşıma durağı istasyonunda vurularak öldürülen 22 yaşındaki Oscar Grant'ın gerçek hikâyesine dayanıyor. Hikâyeyi yazan ve yöneten 26 yaşındaki Ryan Coogler, festivalin en büyük ödülünü alırken yaptığı konuşmada, insanların birbirini, en çok sevdiklerini ve tanımadıklarını nasıl iyileştirdiği hakkında bir film yaptığını söyledi. Coogler, "Bu ödül evim ve aynı zamanda Oscar Grant'ın yaşadığı, nefes aldığı, sevdiği, uyuduğu, kavga ettiği, eğlendiği ve 22 yıl hayatta kaldığı yer olan Bay Area'ya gidiyor" diye konuştu. Ödülü kazanan diğer yapım "Blood Brother" adlı belgesel de HIV taşıyan yetimlerle çalışmak için Hindistan'a giden genç Amerikalı Rocky Braat'ı anlatıyor. Filmin yönetmeni Steve Hoover, aldığı ödülün birçok çocuk için çok anlamlı olduğunu ifade etti. Festivalde, Kamboçya filmi "A River Changes Course" uluslararası belgesel dalında ve Güney Kore'nin dramatik anlatı türündeki filmi "Jiseul" dünya sineması dalında ödül kazandı. Sundance Film Festivali, ünlü aktör Robert Redford'un kurduğu Sundance Enstitüsü tarafından ABD'nin Utah eyaletinde düzenleniyor.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.