06 Aralık 2016, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Berlin'de Türkiye çıkartması

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati10.02.2013 13.47 Güncelleme10.02.2013 13.47
A+ A-

63. Berlin Film Festivali namı diğer Berlinale'de yer alan üç uzun bir kısa metrajlı filmlerimizin ardarda gösterimleri ve basın toplantılarıyla da adeta Türkiye çıkarması yaşanıyor.

Bugünlerde dünyanın gazeteci ve sinemacıyı ağırlayan Berlin'in festival merkezi Postdamer Meydanı doğrusu memleketi de aratmıyor; her an Reha Erdem, Uğur Yücel, Semih Kaplanoğlu, Aslı Özge veya Emin Alper'e rastlayabilirsiniz. 63. Berlin Film Festivali namı diğer Berlinale'de yer alan üç uzun bir kısa metrajlı filmlerimizin ardarda gösterimleri ve basın toplantılarıyla da adeta Türkiye çıkarması yaşanıyor. Yıllardır üzerinde tutkuyla çalıştığı özgün projesi "Soğuk" filminin 13 Şubat'taki gala öncesi konuştuğumuz Uğur Yücel bu filmiyle Berlin'de olmaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. "Herşey yolunda" diyor ama filminin adına nazire, tek sorunu burada aniden daha da soğuyan havalar nedeniyle sesinin kısılmış olması. Festivalin Panaroma adlı yan bölümünde yer alan "Soğuk", Kars'ı mekan tutarak erkek aleminin açmazları ve bu alemde telef olan kadınlara odaklanıyor. Bu yıl sinemamızın tanıtımını layıkıyla yapan Türk Standımızdaki 'ikram krizine' Uğur Yücel de diğer Berlin yolcuları gibi imece usulü katkıda bulunmuş ama baklavası ve çereziyle eli kolu daha bir dolu gelmesi efsane olmuş durumda. Bu yıl Fındık Destek Grubu'nun 'bütçe sıkıntısı' nedeniyle fındık vermemesiyle 10 kg fındık bulunamadı. Türk Hava Yolları uçaklarında verilen paketlenmiş fındık ve Malatya kayısısı istendiğinde tanıtım felsefelerine uymadığı için reddedilmiş. Yine de her yıl olduğu gibi Kafkas Kestane Şekerleri, Kavaklıdere Şarapları ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi Mahdumları bizi mahçup bırakmamışlar.

"HAYATBOYU" BERLİN'DE!
Aslı Özge'nin yeni filmi "Hayatboyu" önceki akşam görücüye çıktı. "Köprüdekiler" ile uluslararası bir başarı yakalayan genç yönetmen Aslı Özge'nin yan bölüm Panaroma'da yer alan filmi ortayaş ve ihanet krizindeki bir çiftin yaşadıklarını kadının bakış açısından anlatıyor. "Berlin benim ikinci evim. Filmimin burada gösterilmesi de benim için harika" diyen Özge'nin filmi eleştirmenler de çok beğendi. Orrtak kanımız ise ana yarışmada olabileceğiydi. Başroldeki Defne Halman, steril bir hayat içinde sıkışan kadın rolünde doğrusu şahane. Filmin basın toplantısına ise oyuncular Defne Halman, Hakan Çimenser ve Gizem Akman, görüntü yönetmeni Emre Erkmen ve yapımcılar Nadir Öperli ve Roman Paul katıldılar. "filmimde zenginlikte yoksulluğun da olduğunu göstermek istedim" diyen Özge Türkiye'nin özellikle Anadolu'nun kırsal bölümünü gösteren ve birçok erkek kahramanın başrolde olduğu filmler olduğunu ancak kendisinin farklı bir kesiti sunmak istediğini söyledi. "Mesela bu filmdeki çift
sanatçı. Onların da bir geçim derdi vardır. Zenginliğin içinde bir yoksulluğu da görebilmemiz mümkün. Onun için İstanbullu bir çifti göstermeyi yeğledim" dedi. Oyuncu Defne Halman ise sınırlı olan bir mekanda çalışmanın zorlu olduğunu ama dar mekanın duygusal tepkileri gösterme açısından yararından söz ettti.

GLORİA ŞİMDİLİK FAVORİ!

Altın Ayı yarışındaki Şili filmi "Gloria" da ortayaş kadını ana karakteri yapan bir film olarak şu ana kadar gösterilen yarışma filmleri arasında en iyisi olarak şimdiden herkesin favorisi oldu. Başrolündeki Paulina Garcia ise en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanabilir. Türk asıllı Alman yönetmen Thomas Arslan'ın na yarışmadaki filmi Altın/Gold ise beklenileni vermedi. 19. yüzyıl sonralarındaki altın arayışındaki Alman-Amerikan mültecilerini western tadında anlatmaya soyunan Arslan ne türe ne de karakterlerinin yolculuğuna yeni bir ruh katmış.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.