07 Aralık 2016, Çarşamba
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Panahi yok ama sinema var!

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati13.02.2013 12.48 Güncelleme13.02.2013 14.21
A+ A-

Uluslararası eleştirmenler dün sabahın erken saatlerinde bu kez Iran'da ev hapsindeki Azeri sinemacı Cafer Panahi'nin “Perde/Closed” filmine koşturdular.

Berlin Film Festivali Sarayı'nın dev salonunu tıklım tıklım dolduran gazetecilerin bir kısmı merdivenlerde oturmak zorunda kaldı. 2011'de 20 yıl sinema yapmaktan men edilen Panahi'nin yakın arkadaşı Kamboziya Partovi'yle yönettiği film, yasaklı bir sinemacının çıkışsızlığını anlatıyor. Panahi daha önce de bir pasta içinde kaçırılarak Cannes'da gösterilen "Bu Bir Film Değildir" filmini yapmıştı. "Perde"de sığındığı bir sahil evinde hayali karakteriyle başbaşa kalan yönetmen olarak Panahi'nin kendisi var. 63. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan "Perde"nin basın toplantısına ise ortak yönetmen Partovi ve oyuncu Meryem Moghadam katıldılar. Panahi'nin mecburi yokluğunu doldurmanın mümkün olmadığınıı ama herşeye rağmen seslerini duyurmak için burada olduklarını söyleyen Partovi, filmde çalışacak insan bumakta çok zorlandıklarını söyledi. Filmdeki sıkışık yönetmenin intihar hezeyanlarını konusunda ise "Yasaklı bir insanın, bir sinemacının aklından böyle şeyleri geçirmesi çok doğaldır" dedi.

Ken Loach'dan Panahi'ye destek

Yeni belgeseli "Spirit of 45" ile Berlin'e gelen İngiliz üstad Ken Loach yine dayanışma ruhunu gösterdi. Özel söyleşimizde Cafer Panahi'nin yasaklı olmasını kınayan Loach, "düşünce özgürlüğü bireysel haktır, tartışmak bile mümkün değildir" dedi. Belgeselinde İngiliz İşçi Partis'nin 2. Dünya Savaşı sonrası hak ve hakkniyet getirmesini ve 1980'lerdeki Theacher yönetimiyle yükselen neo liberalizmi özetleyen Ken Loach, dayanışmaya her zamankiden daha çok ihtiyaç var" dedi.kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.