07 Aralık 2016, Çarşamba
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Altın Ayı 'Çocuk Pozu'nun oldu

Giriş Saati17.02.2013 00.31 Güncelleme17.02.2013 00.31
A+ A-

Berlin Film Festivali'nde büyük ödül ilk kez Romanya'ya gitti. En İyi Senaryo Ödülü'nü İranlı yönetmen Panahi'nin adına alan Partovi, Yılmaz Güney'i andı

63. Berlin Film Festivali'nde dün açıklanan ana ödüller genelde şaşırtmadı. En iyi filme verilen Altın Ayı'yı yarışmanın güçlü adaylarından Romanya yapımı "Çocuk Pozu/ Pozitia Copilului" adlı film kazandı. Romanya ilk kez büyük ödülü almış oldu. En iyi Senaryo Ödülü "Perde" filmine verildi. Ödülü, İran'dan çıkamayan ve 20 yıl sinema yapması yasaklanan Cafer Panahi'nin yerine yakın arkadaşı ve filmin ortak yönetmeni Kamboziya Partovi aldı. Partovi "Yılmaz Güney ve Bunuel gibi büyük sinemacılar durdurulamaz. Herkesin kendi ülkesinde özgürce film yapabilmesi dileğiyle" dedi. Gümüş Ayı ödülünü Bosnalı Danis Tanovic'in yönettiği "Bir Demirci'nin Hayatından Bir Bölüm" filmi kazandı. Tanovic, gazetedeki bir haber üzerine çocuklu fakir bir ailenin dramını belgesel üslubunda, yok denilecek bir bütçeyle çekmişti. En iyi aktör ödülünün ise Nazif Muzij'e verilmesi herkesi şaşırttı. Ne de olsa bizzat başından geçenleri kamera karşısında yeniden canlandırmıştı. En iyi kadın oyuncu ödülü Şili yapımı "Gloria"daki performansıyla Paulina Garcia'ya verilince salon alkıştan yıkıldı. En iyi yönetmen ödülü "Prince Avalanche" ile ABD'li bağımsız David Gordon Green'e gitti. Ana ödüller öncesi açıklanan bağımsız jürilerden bize de bir ödül çıktı. Genç sinemacı Köken Ergün'ün kısa filmi "Aşura", DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Kısa Film Ödülü'nü aldı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.