09 Aralık 2016, Cuma
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Richard Smeets ilk kez İstanbul'da!

Giriş Saati26.02.2013 09.41 Güncelleme26.02.2013 09.41
A+ A-

Rezan Has Müzesi 7 Mart 2013 tarihinde, Hollandalı sanatçı Richard Smeets’in “Yüzleşmeler: Birey ve Hayat” adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

"Bir masa. İnsanlar, yemek. İçkiler ve gülüşler. Burada ve orada, gözyaşları. Tıpkı molekülün içine hapsolmuş atomlar gibi masanın alanında tutsak kalmışlık…"

Farklı milliyetlere sahip bir ailenin çocuğu (Hollandalı bir baba ve Endonezyalı bir anne) ve kültürel paylaşıma kayıtsız şartsız açık bir birey olarak Richard Smeets, "Yüzleşmeler: Birey ve Hayat" adlı sergisindeki bir tablosunu işte bu cümlelerle tarif ediyor.

Rezan Has Müzesi'nde 7 Mart Perşembe günü ziyarete açılacak olan sergide sanatçının Table Talk (2007-2010) ile The Music Project (2011-2012) dönemlerine ait eserleri sanatseverlerle buluşacak.

"İstanbul, güneşin yükseldiği topraklar ile yetiştiğim yer arasında kalan bir alacakaranlık ülkesi misali daima ilgimi çekmiştir" diyen Smeets'e göre; kuruluşundan günümüze, bir kültür ve ticaret koridoru olagelmiş bu şehrin doğasında yatan ikilik, farklı kök ve bağlara sahip bireylerin, fikir ve beklentilerini değiş tokuş ederken, eşzamanlı olarak sevinç ve üzüntüleri beraberce deneyimlemelerini sağlıyor. İstanbul, dünyadaki tüm insanlara, her türden paylaşımın hem önemli bir sorumluluk hem de önceden bilinmesi mümkün olmayan maddi ve manevi değerleri biraraya getirme gücüne sahip bir katalizör olduğunu hatırlatmaya devam ediyor.

120 tablo, 5 heykel ve bu eserlerin yaratım sürecinden ilham alarak bestelenmiş müziklerden oluşan "Yüzleşmeler: Birey ve Hayat" serginde Richard Smeets, sanatseverleri mükemmelliğin kusurlarını keşfetmeye hatta, daha da iyisi, kusurların mükemmelliğinden tat çıkartmaya çağırıyor.

Sergi: Richard Smeets- Yüzleşmeler: Birey ve Hayat
Açılış Kokteyli: 6 Mart Çarşamba saat:19.00
Sergi ziyareti: 7 Mart-10 Mayıs 2013
Yer: Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi 34083 Cibali
Ziyaret saatleri: 9:00-18:00 (Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.