18 Ocak 2017, Çarşamba
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

İstanbul'da ustalar geçidi

OLKAN ÖZYURT Giriş Saati06.03.2013 01.09 Güncelleme06.03.2013 05.07
A+ A-

32'nci İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının iki önemli yönetmeni Costa Gavras ile Peter Weir'i ağırlayacak... Gavras, bankalar aracılığıyla kapitalizmi eleştirdiği "Kapital" isimli filminin 7 Nisan'daki gösterimine de katılacak

SABAH'ın da desteklediği 32'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali, dünya sinemasının iki devini ağırlayacak. Politik sinemanın önde gelen isimlerinden Yunan asıllı Fransız yönetmen Costa Gavras, festivalde "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" almak, diğer bir usta Peter Weir de uluslararası Altın Lale yarışmasında jüri başkanlığı yapmak için İstanbul'a gelecek. Akbank'ın desteklediği, 30 Mart'ta başlayacak festivalde 200'den fazla film gösterilecek. Costa Gavras'ın Türkiye ile bağları güçlü. 1982'de Cannes'da yönettiği "Kayıp" filmi, "Yol" ile Altın Palmiye'yi paylaşmıştı ve daha önce de birkaç defa Türkiye'ye gelmişti. Politik sinemanın dünyaca ünlü yönetmeni Gavras, 70'lerde çektiği Yves Montand'ın başrolde oynadığı "Ölümsüz", "İtiraf" ve "Sıkıyönetim" filmleriyle sinema tarihine geçmişti.

NAZİ'LERDEN İNTİKAM ALDI
Özellikle, Yunanistan'daki derin devlet yapılanmasını barış yanlısı bir milletvekilinin öldürülmesi üzerinden anlattığı "Ölümsüz", bir klasik kabul edilir. Gerçek bir suikast olayından yola çıkan film, 1969'da Oscar almış, uzun yıllar da Yunanistan'da yasaklı kalmıştı. Gavras'ın politik sinemada sivrilmesinin sebebi ise gençliğinde Nazi'lere karşı mücadelesinden kaynaklanır. Nazi'lere karşı isyan ettiği için 'komünist'likle suçlanan Gavras'ın ABD'ye girişi de yıllarca yasaklanmıştır. Yönetmen Nazi'lerden intikamını ise "Amen" filmiyle alır. Usta yönetmen, son filmi "Kapital"de ise kapitalizmi eleştiriyor. Avrupa'nın en büyük bankalarından birindeki yolsuzluktan yola çıkarak sermayenin en gözden çıkarılabilir hizmetkârlarından biriyken onun tartışmasız efendisi haline gelen Marc Tourneuil'ün önlenemez yükselişini anlatıyor. Film, 7 Nisan'daki gösterilecek ve gösterime Gavras da katılacak. Festivalin diğer usta konuğu Peter Weir ise "Gelibolu," "Özü Ozanlar Derneği," "Yeşil Kart" ve "Truman Show" filmleriyle tanınıyor. Altın Lale jüri başkanlığı görevini yapacak olan Weir'e, "Sinema Onur Ödülü" de takdim edilecek. Avusturalyalı sinemacı, 12 Nisan'da bir sinema dersi verecek.

'KELEBEĞİN RÜYASI' ALTIN LALE PEŞİNDE
Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği "Kelebeğin Rüyası" filmi, hem ulusal hem de uluslararası yarışmada Altın Lale için yarışacak. Jüri başkanlığını Tayfun Pirselimoğlu'nun üstlendiği Ulusal Yarışma'da, "Kelebeğin Rüyası" ile birlikte, Cemil Ağacıkoğlu'nun "Özür Dilerim," Mahmut Fazıl Coşkun'un "Yozgat Blues," Lusin Dink'in "Saroyan Ülkesi," Deniz Akçay Katıksız'ın "Köksüz," Can Kılıcıoğlu'nun "Karnaval," Aslı Özge'nin "Hayatboyu," Onur Ünlü'nün "Sen Aydınlatırsın Geceyi," Uğur Yücel'in "Soğuk" ve Derviş Zaim'in "Devir filmleri yer alıyor.

FESTİVALDE YOK YOK
İstanbul Film Festivali, 35 yaşında yaşamını yitiren yönetmen Seyfi Teoman anısına 'en iyi ilk film' ödülü verecek. Türkiye yapımı filmlere verilecek Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'nün destekçisi ise CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla Cem Yılmaz.
Festival kapsamında bu yıl Lütfi Akad'ın 1968 tarihli, klasik filmi "Vesikalı Yarim"in restore edilmiş kopyası gösterilecek.
Festivalin 'Anılarına' bölümünde usta yönetmen Metin Erksan'ın, 1974'te TRT için çağdaş Türk öykülerinden uyarladığı, beş orta metraj filmi gösterilecek.
Usta oyuncu Ahmet Mekin, Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı ve senarist Ayşe Şasa'ya Sinema Onur Ödülü takdim edilecek.
Son yılların en tartışmalı yönetmeni Meksikalı Carlos Reygadas'ın tüm uzun metraj filmleri festivalde gösterilecek.
SABAH'ın desteklediği festivalin "Dünya Festivallerinden" bölümünde, önemli film festivallerinde gösterilen ve ödül alan 20'ye yakın film izleyiciyle buluşacak.
32. İstanbul Film Festivali'nin biletleri 16 Mart'ta satışa sunulacak. Biletler, internetten ve Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemalarında kurulacak gişelerden alınabilir.


kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.