09 Aralık 2016, Cuma
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Bizim hikayemiz tamamen gerçek, kurmaca değil

İLKER GEZİCİ Giriş Saati25.03.2013 19.23 Güncelleme26.03.2013 01.28
A+ A-

'Çanakkale: Yolun Sonu' filminin senaristleri Başak Angigün ve Alphan Dikmen; eleştirileri yanıtladı: Bizim hikayemiz tamamen gerçek. Korkunç Abdül de, Kissing de Çanakkale'de savaşmış!

Serdar Akar'ın Kemal Uzun'la birlikte çektiği ve geçen hafta vizyona giren 'Çanakkale: Yolun Sonu' filmi tartışmaları da beraberinde getirdi. Başrollerini Gürkan Uygun, Berrak Tüzünataç ve Umut Kurt'un paylaştığı film; Jude Law ve Ed Harris'in oynadığı 2001 yapımı 'Kapıdaki Düşman' filmine benzetildi. Filmin senaristleri Başak Angigün ve Alphan Dikmen ise "İki keskin nişancının öyküsünü anlatan 'Kapıdaki Düşman' ile bizim filmimiz arasında bir alaka yok" dedi.

BU ELEŞTİRİYİ BEKLİYORDUK

Senaryo yazım aşamasında pek çok araştırma yaptıklarına değinen Başak Angigün, "Çanakkale Savaşı'nda iki keskin nişancı hikayesini gördüğümüzde 'Bunu yapacağız' dedik ve başladık. Bizim için çok riskli bir karardı" dedi. Angigün filmi neden çekindiklerini de şöyle anlattı: 'Kapıdaki Düşman' filminden esinlendiğimiz yolunda eleştiriler alacağımızı biliyorduk. Yumruğu oradan yiyeceğiz diye çok korktuk. Ama biz, gerçekten yaşamış bu iki adamın hikayesini yapmak istedik. O yüzden cesurca bir işe imza attık.

KARDEŞ DAYANIŞMASI
'Çanakkale:
Yolun Sonu' filminin senaryosunun tamamen gerçek bir hikayeden yola çıkılarak kaleme alındığı belirten Alphan Dikmen ise eleştirilerin doğru olmadığını söyleyip ekledi: "Kapıdaki Düşman'a konu olan keskin nişancı Vasiliy Zaytsev gerçekten yaşamış ama düşmanı König hakkında hiçbir bilgi yok. Zaten o düello Alman- Rus savaşında geçiyor." 'Çanakkale: Yolun Sonu'ndaki iki keskin nişancı 'Korkunç Abdül' ve 'Kissling'in gerçekte yaşadığını anlatan Dikmen, öykünün tamamen bunlar üzerine kurulu olmadığının da altını çizdi. "Biz; 'Korkunç Abdül' ve 'Kissling'in mücadelesi üzerinden başka bir noktaya odaklandık" diyen Alphan Dikmen; fimin aslında kardeş dayanışması olduğunu açıkladı. Ünlü senarist "Balkan gazisi 'Muhsin'in, kardeşi 'Hasan'ı korumak için savaşa katılmasını ve ikisi arasındaki ağabey-kardeş ilişkisinin derinliğini anlatmaya çalıştık" dedi.

BİZE DEĞİL, TARİHE AYIP YAPILIYOR
Filmin çıkarma sahnelerinin 'Er Ryan'ı Kurtarmak' filmindekine benzediği yönündeki eleştirileri de şaşkınlıkla karşıladıklarını anlatan Dikmen şöyle konuştu: "Bir çıkarma sahnesi başka türlü nasıl yapılır? Sanki biz bu iki filmi kopyalamışız izlenimi yaratılmaya çalışılıyor. Hiç öyle bir niyetimiz yok. Keşke öyle olsaydı da geceli gündüzlü üç ayımızı yazarak, araştırarak geçirmeseydik. O filmin senaryosunu alıp Türkçe'ye çevirip yazardık. Biz ne yaparsak yapalım, Holywood'ta benzer bir film mutlaka bulunurdu zaten. Haksızlık bize değil, tarihimize yapılıyor. Kimse Çanakkale Savaşı'nda böyle bir şey yaşanmamıştır diyemez."

UMUT KURT'A HAYRAN OLDUM
Tüm ekibin uyum içinde çalıştığını anlatan ikili, sonucun kendileri için tatmin edici olduğunu belirtti. Başak Angigün; 'Hasan'ı canlandıran Umut Kurt'a da övgü yağdırdı: "Umut, özellikle silahla ateş edemediği sahnede çok başarılıydı. Gerçek abisine sesleniyor gibi sesleniyordu. Umut'a hayran oldum."

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.