05 Aralık 2016, Pazartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Film maratonu başlıyor

KÜLTÜR - SANAT SERVİSİ Giriş Saati27.03.2013 23.06 Güncelleme28.03.2013 01.42
A+ A-

200'ü aşkın filmi sinemaseverlerle buluşturacak 32. İstanbul Film Festivali'nin yarın düzenlenecek açılış töreninde ustalara onur ödülleri dağıtılacak

32. İstanbul Film Festivali, yarın akşam düzenlenecek törenle başlayacak. Festival, 14 Nisan'a kadar 200'e yakın filmin yanı sıra söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle usta sinemacıları sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalin yarın, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek açılış töreninde Sinema Onur Ödülleri de sahiplerine sunulacak. Türk sinemasına yıllar boyu emek veren oyuncu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa bu yıl festivalden onur ödülü alacak isimler arasında. Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise bu yıl yönetmen Costa-Gavras'a değer görüldü. Festivalin son onur ödülü ise Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Peter Weir'e, festivalin kapanış töreninde sunulacak.

CEM YILMAZ'DAN DESTEK
İstanbul Film Festivali'nin merakla beklenen Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışmaları kapsamında bu yıl da Türkiye ve dünya sinemasının seçkin örnekleri ödül için yarışacak. Jüri başkanlığını Tayfun Pirselimoğlu'nun üstlendiği Ulusal Yarışma'da; Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası," Cemil Ağacıkoğlu'nun "Özür Dilerim," Mahmut Fazıl Coşkun'un "Yozgat Blues," Lusin Dink'in "Saroyan Ülkesi," Deniz Akçay Katıksız'ın "Köksüz," Can Kılıcıoğlu'nun "Karnaval," Aslı Özge'nin "Hayatboyu," Onur Ünlü'nün "Sen Aydınlatırsın Geceyi," Uğur Yücel'in "Soğuk" ve Derviş Zaim'in "Devir," filmleri yer alıyor. Uluslararası Yarışma bölümünde ise Altın Lale için, sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 12 film yarışacak. İstanbul Film Festivali'nde bu yıldan itibaren erken yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına da bir ödül veriliyor. "Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü"ne, destek veren isim ise CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla Cem Yılmaz. 30 bin TL'lik ödülü ünlü komedyen beş yıl süreyle destekleyecek.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.