19 Ocak 2017, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Kristal Klaket Ödülleri sahiplerini buldu

Giriş Saati10.04.2013 17.58 Güncelleme10.04.2013 17.58
A+ A-

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Kristal Klaket Kısa Film Yarışması dün akşam CRR Konser Salonu’nda yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Kurmaca, Belgesel ve Animasyon kategorilerinde 1. olan yönetmenler, dünyanın en prestijli sinema okulu olan New York Film Akademisi'nde 8 haftalık eğitim ve para ödülünün sahibi oldu. Şoray Uzun'un sunduğu ödül töreninde, iş, sanat ve medya dünyasından çok sayıda davetli yer alırken, şehir müziğinin önemli isimlerinden Bülent Ortaçgil de mini bir konser verdi. En sevilen şarkıları "Sensiz Olmaz, Bu Su Hiç Durmaz, Benimle Oynar mısın" gibi parçalarını seslendiren sanatçı izleyenlere nostalji keyfi yaşattı.

6. Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nın derece alan filmleri; Kurmaca dalının 1.'si Buhar filmiyle Abdurrahman Öner, 2.'si Bir Kurabiye Masalı ile İlkyaz Kocatepe, 3.'sü Yolculuk filmiyle Nadim Güç olurken, Belgesel dalının birincisi Dom filmiyle Halil Aygün, ikincisi Kırmızı Baslıklı Kız Ormana Girerse filmiyle Arzu Şenses ile Tülin Tezel Bir, üçüncüsü ise Kovan filmiyle Gökçin Dokumacı oldu. Animasyon kategorisinin birincisi Leke filmiyle Güven Şahin Kanat, ikincisi Fidan filmiyle Burak Varlık, Önder Menken üçüncüsü Scream filmiyle Alper Durmaz Söyler oldu.

FİLMLERİ TÜRKİYE'NİN ÜNLÜ İSİMLERİNDEN OLUŞAN JÜRİ DEĞERLENDİRDİ

Fatih Üniversitesi'nin düzenlediği Kristal Klaket Kısa Film Yarışması'nın jüri üyeleri arasında Kurmaca dalında usta oyuncular Mehmet Aslantuğ, Selda Alkor, Rasim Öztekin, Yetkin Dikinciler, Selçuk Yöntem ve Yönetmen Hasan Tolga Pulat yer aldı.

Belgesel dalında Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Soydan, oyuncu Murat Yıldırım, oyuncu Ümit Çırak, Zaman Gazetesi Yazarı Ali Çolak, TRT Belgesel Kanalı Koordinatörü Hüdai Yılmazkan, Yönetmen Ada Ayşe İmamoğlu ve Gökhan Yorgancıgil yer alırken; Animasyon dalında ise Karikatürist Selçuk Erdem, Görsel Efekt Uzmanı Hüseyin Yıldız, Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Yard. Doç. Dr. Mustafa Mencütekin ve TV Programcısı Uğur Bingül filmleri değerlendirdi.

USTA İSİMLERE ONUR ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLDİ

Ödül töreninde sanata katkılarından dolayı müzik ve tiyatronun usta yorumcusu Ayla Algan, Türk sinemasının prenseslerinden Selda Alkor ve film müziklerinin duayen ismi Atilla Özdemiroğlu'na onur ödülü takdim edildi. Törende konuşan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan "Her alanda etik ve ahlaki değerleri ön plana çıkarmalıyız. Yapacağımız işlerde teknik ve mühendislik alanlarına ortak olarak etik değerleri de harmanlamalıyız. Bunları yaptığımız zaman ortaya çıkacak iş daha da güzel olacaktır. Üniversite olarak uluslararası çaptayız. Sanat alanında da önemli işlere imza atmak istiyoruz." dedi. Geceye ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan, komedyen Atalay Demirci gibi isimler katıldı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.