03 Aralık 2016, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Sundance Senaryo Lab’in kazananları belli oldu

Giriş Saati11.04.2013 14.46 Güncelleme11.04.2013 14.47
A+ A-

!f İstanbul’un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance ile ortaklaşa yürüttüğü Senaryo Lab’in bu yılki yetenekleri belli oldu.

!f İstanbul'un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance ile ortaklaşa yürüttüğü Senaryo Lab'in bu yılki yetenekleri belli oldu. Seçilen 4 projenin sahibi 10–13 Mayıs tarihlerinde yapılacak atölye boyunca, alanında uzman isimlerin danışmanlığıyla senaryolarını geliştirecek.
Maximum Kart partnerliğinde düzenlenen !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nin, Digiturk'ün desteğiyle düzenlediği Sundance Senaryo Lab'in katılımcıları belli oldu. !f İstanbul'un dünyanın önde gelen bağımsız sinema kurumu Sundance Enstitüsü ile 2011 yılından beri ortaklaşa yürüttüğü Sundance Senaryo Lab'e bu yıl 40'ı aşkın başvuru oldu. Başvuru yapan senaryolar arasından seçilen 4 proje, 10-13 Mayıs tarihlerinde Büyükada'da yapılacak senaryo geliştirme atölyesine katılmaya hak kazandı.
Hakan Günday'ın aynı adlı romanından Emine Dursun ve Hakan Günday'ın uyarladığı, yönetmenliğini ise Hande Türkel 'in yapacağı "Az", Ceylan Özgün Özçelik'in yazdığı ve yöneteceği "Kaygı", Aysim Türkmen'in Şirin Güven'le birlikte yazdığı ve yöneteceği "Çekmeköy Underground" ve Mehmet Can Mertoğlu'nun yazdığı ve yöneteceği "Albüm", !f & Sundance Senaryo Lab'in 2013 projeleri olarak seçildi.
Türkiye'den danışmanlığı Kutluğ Ataman yapacak
Seçilen projelerin senaryoları, Büyükada'da yapılacak ve 3 gün boyunca sürecek atölye boyunca, alanında uzman danışmanlar eşliğinde geliştirilecek. Türkiye'den danışmanlığını "Karanlık Sular", "Lola ve Bilidikid", "İki Genç Kız" filmlerinin yönetmeni ve işleriyle yalnızca Türkiye'de değil uluslararası alanda da güncel sanatın önde gelen isimlerinden biri sayılan, Carnegie Ödüllü Kutluğ Ataman'ın yapacağı atölyenin diğer eğitmenleri ise şöyle: Sidney Lumet'in yönettiği "Running of Empty/Boşu Boşuna" (1988) adlı filmle özgün senaryo dalında Oscar'a aday olan, bunun dışında "A Dangerous Woman" (1993), "Losing Isaiah" (1995), "Bee Season/Umut Mevsimi" (2005) filmlerinin senaryolarını yazan, Akademi'nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticiliğin yanı sıra "Scripter Awards"un başkanlığını üstlenen Sundance Enstitüsü Senaryo Laboratuarı danışmanlarından Naomi Foner; "Saving Grace/Vahşi Zarafet" (2007), "August" (2008) gibi, ülkemizde de tanınan filmlerin ve "Fallen Angels", "The Hunger", "213" gibi ünlü televizyon dizilerinin senaryolarını üstlenen, Akademi'nin Senaryo Yazarları biriminde yöneticilik yapan ve "Writers Guild of America West"in Başkan Yardımcılığını yürüten Sundance Enstitüsü Senaryo Laboratuarı Sanat Direktörü Howard A. Rodman; Rolling Stone, Film Comment, Vogue gibi dergilerde gazetecilikle başlayan kariyerini R.E.M., Aimee Mann, Wilco ve Everything but the Girl gibi isimlere çektiği kliplerle sürdüren, "A Good Baby" (2000), "Diggers" (2006), "Motherhood" (2009) filmlerini yazıp yöneten, son olarak da Ürdün Sundance Senaryo Lab'de yaratıcı danışmanlık yapan Katherine Dieckmann.
Bağımsızların keşfedicisi de geliyor
Atölye sırasında ayrıca, Sundance Film Festivali'nin Uzun Metraj Film Direktörü Paul Federbush da çalışmaları izlemek için İstanbul'da olacak. Çeşitli film şirketlerinde görev alan Federbush; satın aldığı "Shine" (1996), "The Sweet Hereafter/Başka Bir Dünya" (1997), "Dancer in the Dark/Karanlıkta Dans" (2000) ve "Donnie Darko" (2001) gibi filmleri keşfeden kişi sayılıyor. Uzun yıllar Warner Bros'a bağlı Warner Independent Pictures'ta Yapım ve Film Alım departmanı başkan yardımcılığını yürüten Federbush'ın diğer keşifleri arasında "March of the Penguins/İmparatorun Yolculuğu" (2005), "Paradise Now/Vaat Edilen Cennet" ve Oscar ödüllü "Slumdog Millionaire/Milyoner" (2008) de bulunuyor.
Tarantino'den Soderbergh'e günümüzün önemli yönetmenleri de bu atölyeden geçti
Ünlü oyuncu ve yönetmen Robert Redford tarafından kurulan Sundance Senaryo Lab, yeni yeteneklerin orijinal film projeleri geliştirebilecekleri ve önde gelen yazarlar ve yönetmenlerle çalışabilecekleri bir ortam yaratmak amacıyla 1981 yılında başladı. Quentin Tarantino'dan Darren Aronofsky'ye, Steven Soderbergh'den Shirin Neshat ve Paul Thomas Anderson'a günümüzün önde gelen yönetmen ve senaristlerinin sinema tarihine geçen projelerinin ilk adımlarını attıkları Sundance Senaryo Lab, 2011'den beri de !f İstanbul kapsamında Türkiyeli dört projeye senaryo danışmanlığı imkânı yaratıyor.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.