06 Aralık 2016, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Yerli filmlerin büyük hüsranı

İLKER GEZİCİ Giriş Saati02.05.2013 19.11 Güncelleme02.05.2013 20.04
A+ A-

Nisan ayında vizyona giren sekiz yerli film toplamda 338 bin kişiye ulaştı. Bu yapımlar arasında; en çok korku filmi 'El Cin', en az ise 'Yük' filmi izlendi

Geçen ay vizyona giren Türk filmleri; toplamda 338 bin 334 kişiye ulaşarak gişede hayal kırıklığı yarattı. Seyirci; 'El Cin', 'Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman', 'Zerre', 'Yabancı', 'Qüfür', 'Kuma', 'Hile Yolu' ve 'Yük' adlı filmlerin arasından en çok korku filmi 'El Cin'i tercih etti. Film, dördüncü haftasında 310 bin 578 kişiye ulaştı. Diğer yedi filmi ise toplamda 27 bin 756 kişi seyretti. Erdem Kıral'ın yönettiği 'Yük' filmi ise 388 kişiye ulaşarak en az izlenen yapım oldu.

4 ÖDÜL, 4 BİN SEYİRCİ

Erdem Tepegöz'ün yönettiği, Jale Arıkan'ın oynadığı, 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde dört ödül alan 'Zerre'; sekiz yapım içinde en fazla izlenen ikinci film oldu. 'Zerre'yi, 4 bin 91 kişi seyretti. Darbe sonrası Fransa'ya kaçan babasının cenazesini Türkiye'ye getirmek için bürokrasiyle mücadele eden 'Özgür'ün (Sezin Akbaşoğulları) öyküsünü anlatan 'Yabancı', ikinci haftasında 2 bin 919 kişiye ulaştı. 'Atatürk'ün Fedaisi Topal Osman' 2 bin 766, Hrant Dink cinayetini sorgulayan 'Hile Yolu' bin 299, Gani Rüzgar Şavata'nın yönettiği 'Qüfür' 2 bin 582, 'Kuma' ise 3 bin 790 kişi tarafından izlendi.

SEYİRCİ UCUZ KOMEDİ İLE TEMBELEŞTİ
Şirin Sever'in sunduğu 'Jurnal'e; önceki gün 'Yük' filminin yönetmeni Erden Kıral ve oyuncusu Nadir Sarıbacak katıldı. Kıral programda; Zonguldak'taki maden ocaklarında çektiği filmiyle ilgili şunları söyledi: "Bir işçi ve kadın-erkek hikayesi. Ben kadınların yanında olan filmler yaptım çünkü kadınların yanında entrika vardır. Entrika olunca; arızalı karakterlerle iyi filmler yaparsınız." Kıral programda; filminin Adana ve Boston Film Festivali'nde ödül aldığını ama yapımcının bunu afişe yazmadığını çünkü ödüllerin 'sanat filmi' algısı yarattığını ve bu tür filmlerin izlenmediğini söyledi. Bunun da acıklı olduğunu vurguladı. Türk sinemasının artık inişe geçtiğini de belirten yönetmen, "Ucuz komedi ile seyirci tembelleşti" yorumunu yaptı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.