08 Aralık 2016, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Kadınlar direnişe devam ediyor

Giriş Saati10.05.2013 19.20 Güncelleme10.05.2013 19.20
A+ A-

16'ncı Uçan Süpürge Film Festivali; kadın sinemacıların eserlerini izleyici ile buluşturuyor. Sinema dergisi; kadın direnişine dikkat çeken festivali yazdı

Bu yıl 16. kez düzenlenecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; 16 Mayıs'a kadar Ankara Kızılırmak Sineması ve Goethe-Institut Ankara'da devam ediyor. Festivalin bu yılki teması; '... rağmen...' olarak belirlendi. Perihan Savaş ve Zeynep Aksu'nun 'Onur Ödülü' alacağı festivalde; 'Bilge Olgaç Başarı Ödülü' makyözlükten oyunculuğa kadar sinemanın çeşitli alanlarında görev alan Suzan Kardeş'e verilecek. Bu yıl ilk kez verilecek 'Tema Ödülü' ise Yıldız Kenter'e sunulacak. Toplam 15 bölümde 100'den fazla filmin seyirciyle buluşacağı festival ile ilgili daha geniş bilgiye www.ucansupurge. org adresinden ulaşabilirsiniz.

İDDALI YAPIMLAR YARIŞACAK
Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin yarışmalı bölümü 'Her Biri Ayrı Renk'; bu yıl 12 filmlik bir seçkiden oluşuyor. Avustralya'nın bu yılki Oscar adayı, Cate Shortland'in yönettiği 'Lore/Savaşın Gölgesinde' programın hemen öne çıkan filmlerinden. Ünlü yönetmen, filmde; büyüme çağındaki genç Lore'nin, Nazi anne ve babasının ideallerini sorgulamasını etkileyici bir dille anlatıyor. Bu bölümde yarışacak filmler ise şöyle: 'Ginger & Rosa/Bir Hayalimiz Vardı', 'Dom s bashenkoy/Kuleli Ev', 'Djeca/Saraybosnalı Çocuklar' 'Snijeg/ Kar', 'Lamma shoftak/Seni Görünce', 'Silent City/Sessiz Şehir', 'Queen of Montreuil/Montrö Kraliçesi', 'Marussia', 'Bejbi blues/Annelik Hüznü', 'Grzeli nateli dgeebi/Çiçek', 'Trois mondes/Üç Dünya' 'L'etoile du jour/Sabah Yıldızı'. Her yıl olduğu gibi bu yıl da filmler; FIPRESCI jürisi tarafından değerlendirilip ödüllendirilecek.

TÜRKİYE'DEN FİLMLER
Festival son dönemde ses getiren ve kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan 5 Türk filmini de bu bölümde seyirciye sunuyor. Bu kategoride yer alan filmler şunlar: 'Araf', 'Gözetleme Kulesi', 'Şimdiki Zaman', 'Aziz Ayşe' ve 'Yabancı'.

PEMBİŞ MAVİSİZ
Festivalin vazgeçilmez bölümlerinden 'Pembesiz Mavisiz'; LGBTT temalı filmlere yer veriyor. Bunların arasında Can Candan'ın ses getiren belgeseli 'Benim Çocuğum' da yer alıyor. 'Del lado oel verano/ Bir Yaz Günü' de bu bölümün ilginç filmlerinden.

TOPLU GÖSTERİLER
Festival programında bu yıl iki önemli toplu gösteri yer alıyor. Bunlardan biri ünlü İsveçli oyuncu ve yönetmen Mai Zetterling'in anısına. İkinci toplu gösteriyse Alman yer altı sinemasının en önemli isimlerinden Monika Treut adına. Festival seyircisi; sinemanın bu iki önemli isminin imza attığı filmleri izleme imkanı bulacak.

DAYANIŞ, DİRENİŞ, DEVRİM
Bu yılki teması '... rağmen ...' olan festivalin 'Dayanış, Direniş, Devrim' adlı bölümü; kadın direnişinin 'her şeye' rağmen devam ettiğine dikkat çekiyor. Bu bölümde; 'La cinquime saison/ Beşinci Mevsim' 'Ez firiyam tu ma li cih/Ben Uçtum Sen Kaldın', 'Camille redouble/Geri Sayım', 'Die Brücke am Ibar/Benim Güzel Yurdum' 'Free Angela and All Political Prisoners/Angela'ya Özgürlük' yer alıyor. Bu bölümde ayrıca farklı ülke sinemalarından örnekler de yer alacak.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.