05 Aralık 2016, Pazartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Yeniyetmelik zor iş

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati20.05.2013 15.34 Güncelleme20.05.2013 15.55
A+ A-

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR \ CANNES

Fransızların 'haşarı yeteneği' yönetmen François Ozon, Altın Palmiye için yarışan "Genç ve Güzel/Jeune &Jolie" filmiyle yine kendiden söz ettiriyor. Başrolündeki genç ve güzel model Marine Vacth şimdiden festivalin yükselen yıldızı olarak ödüle yakın oluşu da herkesin dilinde. İlk ilişkisindeki hayalkırılıklığından sonra telekız olarak ailesinden gizli bir hayat süren genç kızı anlatan filmle ilgili ikiliyle Cannes'da konuştuk. François Ozon, ilk başrolünü vererek keşfettiği 22 yaşındaki Vacth'la ilgili "Ünlü bir model olması nedeniyle bendeniyle barışık, yani çıplak sahnelerde sorun yaşamadık. " dedi. "Tabu olan konuları seviyorum çünkü genel geçer değerlerin dışına çıkıp sorgulamamız gerek. Ayrıca ergenlik büyük hayalkırıklıkları yaşanan korkunç bir dönem. Yeniyetmeliği idealize eden anlayışa karşı çıkmak istedim" diyen Ozon, "Ergenlik Rimbaud'nun şiirindeki gibi herşeyin geçici olduğu bir dönemdir ama aksine gençler herşeyi ciddiye alır" dedi.

Timberlake: Gülünç olmaktan korkmam
Altın Palmiye yarışının iddialı filmi "Inside Llewyn Davis" vesilesiyle Cannes'ın kırmızı halısı Hollywood ünlülerini ağırladı. Cannes'ın gediklisi, Altın Palmiyeli Amerikalı yönetmenler Coen biraderlerin yönettiği filmin dünki basın toplantısına başroldeki Oscar Isaac, ünlü şarkıcı ve aktör Justin Timberlake ve "Muhteşem Gatsby"den ikinci kez karşımıza çıkan Carey Mulligan da katıldı. Cannes koşuşturmasından şimdiden yorgun düşen gazetecileri eğlendiren filmin basın toplantısı da yönetmenlerin esprili tavrıyla kahkahalarla geçti. 1960'lardaki folk şarkıcısı Llewyn Davis'in meşhur olma çabasını anlatan film, Coen'lerin kariyerlerinin başındaki küçük ve özgün, kara mizah yaklaşımlarına dönüş sayılabilir. Filmde vasat bir şarkıcıyı canlandıran, sakalı, tutucu hal ve kıyafetleriyle güldüren Justin Timberlake "Günlük hayatta da kendimi gülünç duruma düşürmeyi severim, kendimi bu anlamda ciddiye almam, bu rolde de çok eğlendim" dedi.

Kedilerle çalışmak en zoru
Sarman bir kediye de başrol veren ve sette altı ayrı kediyle çalışmak zorunda kalan yönetmen Joel Coen "En zoru kediyle çalışmaktı. Malum onlar kendi keyiflerine bakarlar, sizin değil" dedi. Filmin bir folk müzik taşlaması olup olmadığı sorusuna ise "Biz folku çok seviyor ve bunu da gösteriyoruz, aksini düşünmeyin!" dedi. "Inside Llewyn Davis" şimdilik çok heyecanlı geçmeyen Altın Palmiye yarışının çok güçlü olmasa da sevilen filmlerinden birisi. Ana yarışma filmlerini henüz yarılamadığımız bu günlerde İranlı Aşgar Farhadi'nin "Geçmiş/La Passe" filmi şimdilik en güçlü aday.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.