09 Aralık 2016, Cuma
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Cannes'da 'İstanbul' buluşması

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR Giriş Saati22.05.2013 14.21 Güncelleme22.05.2013 14.23
A+ A-

ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / CANNES


Cannes'ın gözde mekanlarından Plage des Palmes dün akşamüzeri uluslarası bir İstanbul buluşmasına evsahipliği yaptı. İstanbul Film Festivali'nin yetenek ile desteği biraraya getirdiği önemli projesi Köprüde Buluşmalar adına verdiği özel kokteyle dört yüzün üzerinde davetli katıldı. Misafirlerle tek tek ilgilenen festival direktörü Azize Tan'la konuştuğumuzda " Istanbul Film Festivali ve Efes'in evsahipliğinde gerçeklesen bu kokteyl son dönemde sinemacılarımızın yakaladığı başarının da bir kanıtı aynı zamanda. Festival ve Köprüde Buluşmaların Türkiye ile uluslararası film camiası arasında kurduğu iliskinin ne kadar guçlu olduğunu gösteriyor" dedi.


Bu yıl Cannes Film Festivali'nde Kısa Film jürisindeki yönetmen Semih Kaplanoğlu, yeni projesiyle Cinefondation l'Atelier'ye seçilen Özcan Alper, "Hayatboyu" filmiyle İstanbul'da en iyi yönetmen seçilen Aslı Özge ve yapımcılarından Nadir Öperli, geçen yıl Cannes'da "Sessiz"
adlı kısa filmiyle Altın Palmiye'yi kazanan Rezan Yeşilbaş, oyuncu Belçim Bilgin Erdoğan, "Saroyan Ülkesi"nin yönetmeni Lusin Dink, bu yıl Köprüde Buluşmalar'da Efes Ödülü'nü alan Kusursuzlar projesinin yapımcısı Emine Yıldırım ve sinema yazarı Atilla Dorsay başta olmak üzere Alin Taşçıyan ve Nil Kural gibi Türkiye'den eleştirmenler de vardı.
Herkes burada!

Devlet erkanı da sinemacılarını yalnız bırakmadı; Türkiye Marsilya Başkonsolosu Deniz Erdoğan Barım, Türkiye'nin Fransa Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Gökhan Çete davetteydi. Cannes Türkiye pavyonunu düzenleyen Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ve Başak Emre de konuklar arasındaydı. Screen ve Variety gibi dünyanın en önemli sinema ve eğlence dergilerinin yönetici ve eleştirmenlerinin de katıldığı davete Venedik, Sundance, Toronto ve Dubail gibi önemli festivalllerin yöneticileri de katıldı.

Azize Tan'ın yanısıra ev sahipleri arasında Efes Tüketici Etkileşimi Grup Müdürü Emre Topsakaloğlu, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Ömür Bozkurt, Efes Marka Halkla İlişkiler ve İletişim Planlama Müdürü Nihan Erçetin, Efes Sponsorluk ve Sosyal Markalar Pazarlama Müdürü Selin Takçı ve Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün konuklarla ilgilendi.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.