10 Aralık 2016, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

'Dracula' tartışma yarattı

Öner Öngün Giriş Saati24.05.2013 18.35 Güncelleme25.05.2013 04.41
A+ A-

Hollywood; Fatih Sultan Mehmet ile Dracula olarak bilinen Eflak Prensi Vlad Tepeş'in arkadaşlığını konu alan bir film yapıyor. Türk tarihçiler ve sinemacılar ise filme tepkili

Hollywood'un ünlü Universal Stüdyoları; Fatih Sultan Mehmet ile Dracula lakaplı Eflak Prensi Vlad Tepeş'in dostluğunu film yapmak üzere kolları sıvadı. Çekim aşamasındaki filmde; 1431- 1476 yılları arasında Eflak Beyliği'ne hükümdarlık yapan Vlad Tepeş ile Fatih Sultan Mehmet'in Osmanlı İmparatorluğu'nda birlikte geçirdikleri çocukluk yılları konu ediliyor. Filmde Dracula'nın gençliğini Luke Evans oynuyor. Fatih Sultan Mehmet'i ise İngiliz aktör Dominic Cooper canlandırıyor.

FATİH KÖTÜ ADAM!
8 Ağustos 2014'te vizyona girmesi planlanan 'Dracula Year Zero' isimli filmin; Fatih Sultan Mehmet'i kötü, Dracula'yı ise iyi adam olarak gösterdiği iddiaları tartışma yarattı. Filmin öyküsüne göre; Tepeş'i 'Kazıklı Voyvoda' olarak da bilinen Dracula olmaya zorlayan kişi Fatih Sultan Mehmet... Filmin senaryosuna, Türk tarihçiler ve sinemacılar da tepki gösterdi.

HOLLYWOOD TARİHİ ÇARPITIYOR
FARUK AKSOY/ YAPIMCI: Filmin konusu çok saçma. Zaman zaman hükümdarlar; kaybettikleri savaşlar sonrasında birbirlerine çocuklarını verirdi. Vlad Tepeş ve Radu Tepeş de bu sebeple Osmanlı İmparatorluğu'na getirildi. Tüm Osmanlı şehzadeleri nasıl yetiştirildiyse, o şekilde eğitim gördüler. Hatta Vlad Tepeş, Fatih'e düşmanlık beslemiştir. Tarihi istedikleri gibi görüyorlar.
PROF.DR. İLBER ORTAYLI/TARİHÇİ: Bu konuda kesin bir bilgi yok. Kimi kaynaklarda Tepeş için rehine denir. Hollywood, tarihi istediği gibi çarpıtıyor. Önemli olan; bu filmin neden çekildiğidir. Bunu araştırmak lazım.
AVNİ ÖZGÜREL/GAZETECİ: Vlad Tepeş, II. Mehmet ile Edirne Sarayı'nda birlikte büyüdü. Filmin konusu sırtı açık kalmış bir hikayeye dayanıyor. Tamamen palavra yapmışlar. Bu, sadece saçmalık olabilir.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.