28 Haziran 2017, Çarşamba
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Kırmızı Lale Film Festival başladı!

Giriş Saati06.06.2013 12.00 Güncelleme06.06.2013 12.00
A+ A-

Türk filmlerinin Hollanda'da tanıtılmasını amacıyla bu yıl ilki gerçekleştirilen Kırmızı Lale Film Festivali başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayelerinde, Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 9 Haziran'a kadar sürecek festivalde, uzun metrajlı kurgu, belgesel ve kısa filmlerden oluşan 26 Türk filmi izleyiciyle buluşacak.

Yönetmen Erden Kıral'ın "Yük" filminin Hollanda prömiyeriyle başlayan festivalin açılışında, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Demet Akbağ'a "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", Kıral'a ise "Onur Ödülü" verildi.

Festivalin yarışma bölümünde yer alan Derviş Zaim'in "Devir", Ahmet Sönmez'in "Elveda Katya", Çiğdem Vitrinel'in "Geriye Kalanlar", Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi", Reha Erdam'in "Jin", Reis Çelik'in "Lal" ve Emin Alpar'ın "Tepenin Ardı" filmleri ödül almak için mücadele edecek.

İkisi Hollandalı üç kişiden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu belirlenecek en iyi yönetmene 5 bin dolar, en iyi filme ise 5 bin avro ödül verilecek.

Festivalin açılışına katılan yönetmen Erden Kıral, kendisine ödül verenlere teşekkür etti. Kıral, ödülü "Gezi Parkı'nda direnenlere adadığını" söyledi. Türkiye'de hem yapımcı hem de yönetmenlik yapan bir neslin yetiştiğini kaydeden Kıral, ucuz komedi filmlerinin sinema salonlarını kapattığı bir dönemde bu neslin Avrupa'da filmlerini göstererek ilgi çekmeye başladıklarını belirtti.

"Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral'ın elinden alan Demet Akbağ ise ödüle layık görülmekten gurur duyduğunu söyledi. Bu tür festivallerin yurtdışında yaşayan vatandaşları bir araya getirdiğini belirten Akbağ, insanların bu sayede memleket hasreti giderdiklerini söyledi.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.