22 Ağustos 2017, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Malkoçoğlu'nu nasıl ikna etti?

Öner Öngün Giriş Saati08.06.2013 19.32 Güncelleme09.06.2013 06.01
A+ A-

Çekimlerine yeni başlanan 'Gulyabani'nin yönetmeni Orçun Benli ile geçtiğimiz günlerde sohbet etme fırsatı buldum. Orçun, bana projeyi anlatırken, Cüneyt Arkın'ın da filmde konuk oyuncu olarak rol aldığını söyledi. Bunun üzerine sağlık problemleri nedeniyle her projeyi kabul etmediğini ve gelen birçok projeyi geri çevirdiğini bildiğim ünlü oyuncuyu nasıl ikna ettiğini kendisine sordum.

'YIKILMAYAN ADAM'
Sorduğum bu soru üzerine yaşananları anlatmaya başlayan Orçun Benli'nin heyecanı, o an bile yüzünden belli oluyordu. Arkın'ı nasıl ikna ettiğini uzun uzun anlatan Benli, hem filmi anlatmak hem de kendisine rol teklifinde bulunmak için Cüneyt Arkın'ın evine gitmiş ve projeyi anlatmış. Fakat sözleri bittiğinde kendisini mutlu etmeyen bir cevapla karşılaşmış. Nam-ı diğer 'Malkoçoğlu' Cüneyt Arkın, bir takım özel sebeplerden dolayı artık sinemaya sıcak bakmadığını söylemiş. Bu noktada hayal kırıklığına uğrayan Orçun Benli'den ikinci atak gelmiş. Genç yönetmen 4 yaşından beri filmlerini izleyerek büyüdüğü Cüneyt Arkın'ı tabir yerindeyse can evinden vurmuş. Arkın'ın karşısında suskun puskun oturan yönetmen birden ayağa kalkarak Cüneyt Arkın'ın en beğendiği filmlerinden birisi olan 'Yıkılmayan Adam'dan bir sahne canlandırmaya başlamış.

REPLİKLE BAĞLADI
Benli filmden; "Kendini Hiroşima'da bulabilir misin?" diye başlayıp "Özgürlük adına kendini yakan Vietnamlı'nın et kokusunu duyabilir misin? Filistin'deki kurtuluş savaşçısı gerillaların fişeklerini kuşanabilir misin?" diye biten, hafızalara kazınmış bir repliği söylemiş. O an dayanamayıp kahkahalar atan Cüneyt Arkın, bu oyunculuk karşısında şaşkına dönüp biraz da duygulanıp, filmde oynamayı kabul etmiş. İşte genç yönetmen Orçun Benli, yeni filmi 'Gulyabani' için birçok projeye "Hayır" demiş olan Cüneyt Arkın'ı böyle yaratıcı bir yöntemle ikna etmiş!

***
Hollywood'a ders veren adam
Türkiye'nin ilk Real 3D animasyon filminin yönetmeni Micheal Şahin Derun, ülkemizin ilk animasyon filmini yapmasının yanında; başka bir ilki daha başardı. Temmuz ayının sonunda Los Angeles'ta gerçekleşecek olan 'Siggraph 2013' görsel efekt fuarında ilk animasyon Türk filmi 'UK2911' ile katılacak olan Derun, bu filmin oluşumunda büyük bir katkı sağlayan 'Ligtwave 3D' programını fuarda temsil edecek.

WORKSHOP VERECEK
Zaten bu bilgiyi önceki haftalarda sizlere yine bu köşeden duyurmuştum. Bu yazıda yeni olan bilgi ise; daha da gurur verici... Derun, katıldığı bu fuarda 3 gün boyunca seminer ve workshop'lar vererek bu filmin hangi aşamalardan geçerek çekildiğini anlatacak. Hem de aralarında 'Avatar'ın da olduğu Hollywood'da birçok dev bütçeli filmin yapımında kullanılan 'Lightwave 3D' programının CEO'su Rob Powers'ın özel ricasıyla... Yani Micheal Şahin Derun, Hollywood sinemasının en önde gelen isimlerinin bulunduğu bir fuarda, Hollywood sinema sektörünün en üst mertebedeki insanlarına ders verecek.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.