21 Eylül 2017, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Nefretten çok sevgi cinayetleri işliyoruz

Giriş Saati22.06.2013 19.15 Güncelleme22.06.2013 21.32
A+ A-

'Bir Seri Katilin Günlügü' isimli romanı filme çekilen Arkın Gelişin, "Toplum olarak nefretten çok sevgi cinayetleri işliyoruz. Bizdeki cinayetler, aşırı sevgi, bağlanma ve sahiplenme nedeniyle işleniyor" diyor

Arkın Gelişin'in ilk defa bir Türk seri katilin psikolojisini anlatan 'Bir Seri Katilin Günlügü' isimli romanı filme çekiliyor. Gelişin de, bir yandan seri katillerin 10 ciltlik biyografisini hazırlıyor. Genç yazar, Yeni Aktüel dergisinden Birol Biçer'e seri katilleri anlattı...
'Bir Seri Katilin Günlügü'ne ilgi nasıl?
Ulasabildigim kitlelerden çok olumlu tepkiler aldım. Bir Türk yazarın böyle bir alana girmis olması, insanların ilgisini çekti. Hatta yurt dısında katıldıgım bir kitap fuarında "Bir Türk yazarın böyle bir kitap yazabilecegini beklemezdik" seklinde övgü aldım. Türkler'in de bu konuya ilgisi giderek artmakta.
Neden özellikle bu konuya yöneldiniz?
Almanya'da suç psikolojisi okurken, master'ımı seri katiller üzerine yaptım. Birçok dosya ve detaya ulasınca konuyu derinlestirmeye basladım. Bu ilgi FBI ile baglantı kurup bazı seri katil dosyalarını almaya kadar vardı. Örnegin Ted Bundy dosyasını, bazı sansürlemeler dısında, bana ulastırdılar.

FİLM ÇEKİMLERİ BAŞLADI

Bir de Almanya'dan romanın filme çekilmesi teklifi aldınız degil mi?
Almanya'da yasayan Türk yönetmen Deniz Fersat, bir polisiye gerilim film projesi üzerinde çalısırken, benim kitabımdan haberdar oluyor ve kitabı okuyor. Türkiye'den bir seri katilin hikayesi ona çok çekici geliyor. Uluslararası bir proje olarak çekimlere kısa süre önce basladık.
Seri katilleri siz de seriye bagladınız ama... Bunun dısında bir de 10 ciltlik projeyle dünyanın en büyük seri katillerini Türkiye'ye tasıyacaksınız.
Her bir kitapta dünyada bile yayınlanmamıs bazı belgeler, resimler esliginde bir seri katilin biyografisini hazırlayacagım. O seri katil hakkında tanıyanlarla yapılmıs bir röportaj da yayınlayacagım. Örnegin 1989'da idam edilen Ted Bundy'nin arkadasına ulastım, onunla görüsecegim. Charles Manson'ın biyografisini hazırlayacagım.
Bunca seri katilde sizi cezbeden bir seyler var sanki...
Onlarda ürkütücü bir zeka potansiyeli görüyorum. Tüm seri katillerin hayatında bir kırılma noktası vardır. Bu kırılma noktasından sonra bir patlama yasayıp bu yöne dönmüsler.
Kitabınızda "Herkesin içinde bir katil vardır" diyorsunuz. Buna gerçekten inanıyor musunuz?
Sizce herkesin içinde iyi niyet var mıdır? Iste herkesin içinde kendince bir katil de vardır. Aklınızdan geçmedi mi hiç "Bu adamı öldürebilirim" diye?
Toplumumuzu cinayetler açısından nasıl tanımlıyorsunuz?
Toplum olarak nefret cinayetlerinden çok sevgi cinayetleri isliyoruz. Bizdeki cinayetler çogunlukla; asırı baglanma, asırı sevgi ve sahiplenmeden kaynaklanıyor. Örnegin esini hiç aldatmayan birçok kadın sırf bir 'Acaba?'dan dolayı cinayete kurban gidebiliyor. Istatistiklere bakarsanız, Türkiye'deki cinayetlerin çogunun namus, kıskançlık ve alacak-verecek cinayeti oldugunu görürsünüz.

AHMET ÇAKAR İLE AJDAR'DAN KATİL OLUR
Olaya bir de mizahi açıdan bakarsak; ünlülerden potansiyel olarak seri katil olmaya en yatkın kimleri görüyorsunuz?
Özellikle takıntılı yönleri ve egosu açısından bakılırsa Ajdar örnek olarak verilebilir. Fevri davranmak açısından bakarsak potansiyel seri katil olabilecek bir baska kisi de Ahmet Çakar olabilir. Çok yavas yanasır ki, seri katillerin birinci özelligi de budur. Hiç ummadıgınız bir anda bıçagı gördügünüzde is isten geçmistir. Ahmet Çakar böyle bir patlama yapabilir. Çok kızacak ama asırı tepkilerinden dolayı bir baska potansiyel aday olarak Bülent Ersoy'u gösterebilirim. "Ben saksı degilim" çıkısıyla Erol Büyükburç'un da da böyle bir potansiyeli olabilecegini görüyorum.

MAHKUMLARLA SÖYLEŞİLER YAPTI
1976 dogumlu Arkın Gelişin, 2004'te EIPOS Dresden Üniversitesi Suç Psikolojisi Bölümü'nü bitirdi. 2005-2008 yılları arasında çesitli suçlardan ötürü hüküm giymis olan mahkumları analiz etmek için onlarla söylesiler yaptı. Üniversite yıllarında ana dal olarak seri katilleri irdeleyen Gelişin, bu alanda uzmanlasarak çesitli bilimsel çalısmalara imza attı. 10 yıllık bir arastırma sonucunda 'Bir Seri Katilin Günlügü' isimli romanını yazdı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.