18 Ağustos 2017, Cuma
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

'Ayhan hanım'a 'modern' dokunuş

Öner Öngün Giriş Saati07.09.2013 19.22 Güncelleme07.09.2013 19.22
A+ A-

80 ihtilalini, küçük bir çocuğun gözünden anlatan 'Ayhan Hanım' filmi, modern dans sahneleriyle dikkat çekiyor. Yönetmen Levent Semerci, filmin fragmanını ise önümüzdeki günlerde yayınlayacak

Senaristliğini ve yönetmenliğini Levent Semerci'nin yaptığı 'Ayhan Hanım' filminde sona gelindi. Çok uzun zamandır takip ettiğim, fakat sonunun ne olduğunu bilemediğim proje ile nihayet tanışma fırsatı yakaladım. Yurt dışında olan Levent Semerci ile yaptığım bir telefon konuşmasının ardından, filmin kurgusuz halini izlememe şansını yakaladım. Semerci, fragmanını da önümüzdeki günlerde piyasaya verecek. Dediğim gibi; çekimleri adeta yılan hikayesine dönen filmin ham halini izledim. İlk olarak şunu söylemeliyim ki; film çok sert! Film, küçük bir çocuğun gözünden anlatılan (küçük çocuk, Levent Semerci'nin çocukluğunu canlandıran Akçahan Akça) 12 Eylül 1980 darbesinin bir ailede yarattığı çöküntüyü ve yaşanan dramı konu ediyor. 'Nefes'ten sonra 'Ayhan Hanım' ile yine cesur bir film yapmayı başaran Levent Semerci'nin filme yaptığı en ilginç ve köklü dokunuş ise 'modern dans'...
DANSÇI, GÖRDÜM'E BENZİYOR

Müziklerini, 'Nefes'in de müziklerinde emeği olan Fırat Yükselir'in yaptığı filmin neredeyse yarısı, modern dans sahnelerinden oluşuyor. Semerci; geri dönüşlerle anlattığı hikayelerini modern dans eşliğinde seyirciye sunuyor. Filmde 'Ayhan Hanım'ı canlandıran Vahide Gördüm'e olan benzerliği ile dikkat çeken dansçı, geri dönüşlerde yaptığı danslar ile filme farklı bir anlam kazandırmış. Gösterim tarihi, henüz belli olmayan filmin dans sahneleri; en az ihtilal dönemindeki 'sert' sahneler kadar konuşulacağa benziyor.

Filmde annesi 'Ayhan Hanım'ın hikayesini kendi gözünden anlatan Levent Semerci, hastane çekimlerinde duygulu anlar yaşadı. Semerci, bu sahnelerde gözyaşlarını tutamadı.


Günün Repliği: "Tanrıyı güldürmek istiyorsan, ona planlarından bahset! " -Amores Perros (2000)

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.