19 Ağustos 2017, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Bosna’da yaşananları unutmamalıyız!

Giriş Saati26.09.2013 17.04 Güncelleme26.09.2013 17.11
A+ A-

“Esma” ile Altın Ayı kazanan Bosnalı genç kadın yönetmen Jasmila Zbanic, memleketinde yaşanan katliamları “Hikâyelerini Anlatamayacaklar İçin/For Those Who Can Not Tell Tales” adlı filmiyle yeniden hatırlatıyor.

İspanya'daki 61. San Sebastian Film Festivali'nde büyük ödül Altın İstiridye için yarışan Zbanic bugün filmin gösteriminden sonra buluştuğu uluslararası medyaya "Günümüzde bazı savaş suçluları kahraman haline geldi. Oysaki Saraybosna'da yaşananları unutmamalıyız!" dedi. Bir kadın turistin eğlenceli Bosna Hersek macerasından sonra kaldığı otelin aslında bir 'tecavüz kampı' olduğunu öğrenmesiyle yaşadığı sarsıntıyı anlatan film, Avustralyalı bir sanatçının gerçek deneyimlerden uyarlanmış. 90'larda Bosna Hersek'in doğusundaki Vişegrad'da Sırpların etnik temizlik harekâtıyla siviller öldürülmüş, Sokullu Mehmet Paşa'nın 1571`de yaptırdığı meşhur Drina köprüsü üzerinde katliamlar yapılmıştı. "Yüzlerce Bosnalı Müslüman kadına tecavüz edildiği ve katledildiği ayni otel günümüzde turistik olarak hizmet veriyor. Balkanlar'da vahşi geçmişi unutmaya çok meyilliyiz ama ben hatırlatmayı bir borç biliyorum" diyen yönetmen, Sırp askeri tarafından tecavüz edilen Bosnalı bir kadının dramını anlattığı "Esma/Grbavica" (2006) filmiyle Berlin`de Altın Ayı kazanmıştı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.