19 Ekim 2017, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Roma'da Yeşilçam rüzgârı

YASEMİN TAŞKIN Giriş Saati26.09.2013 23.28 Güncelleme27.09.2013 03.28
A+ A-

3. Roma Türk Film Festivali başladı. Festivalde son dönemde çekilen Türk filmleri dışında Yılmaz Güney klasikleri de gösterilecek

Yönetmen Ferzan Özpetek'in fahri başkanlığındaki 3. Türk Film Festivali dün Roma'da başladı. Uğur Yücel, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney, Melike Demirağ, Ezgi Mola, Mete Horozoğlu, Şebnem Bozoklu gibi oyuncuların katıldığı açılışta Özpetek "çok heyecanlı olduğunu" söyleyerek söze başlarken, bu heyecanının nedeninin Yılmaz Güney'e verilen onur ödülü olduğunu belirtti. Seyircilere Güney'in filmlerini mutlaka görmelerini tavsiye eden Özpetek, Cannes'da ödül alan "Yol" filminin ise İsviçre'den haklarının satın alınamadığı için festivalde yer almayacağını belirtti. 29 Eylül'e kadar sürecek olan festivalde Yılmaz Güney filmleri dışında ödüllü kısa filmler ve Derviş Zaim'in "Devir," Reha Erdem'in "Jin," Hakan Algül'ün "Eyvah Eyvah"ının da bulunduğu son dönem Türk filmleri yer aldı. Basın toplantısında İtalyanca bir konuşma yapan Fatoş Güney, Türkiye'de milli kanallarda Yılmaz Güney filmlerinin gösterilmediğini belirterek "Filmlerin TRT ve TRT ŞEŞ'te yayımlanmasını talep ediyorum" dedi. Basın toplantısında bir İtalyan gazeteci daha önce basın duyurularında Güney'in Türk oyuncu, yönetmen, yazar olarak tanıtıldığını, ancak etinlikte dağıtılan bildirilerde Türk kelimesinin çıkarıldığını söyleyerek, nedenini sordu. Festival organizatörleri bunun bir yazım hatası olduğunu belirtti.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.