23 Ağustos 2017, Çarşamba
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Kim kimden esinlendi?

Öner Öngün Giriş Saati05.10.2013 19.00 Güncelleme06.10.2013 00.20
A+ A-

Özcan Deniz'in yeni filmi 'Su ve Ateş'in çok beğenilen afişi ile dünyaca ünlü illüstrasyon sanatçısı Andrew Jones'un 'Love is a Riot' isimli tablosu arasındaki benzerlik şaşırtıyor

Yönetmenliğini ve senaristliğini Özcan Deniz'in yaptığı 'Su ve Ateş'; bu yıla damgasını vuracak bir aşk filmi.... Deniz, daha önceki filmleri 'Ya Sonra' ve 'Evim Sensin'de de olduğu gibi romantik, dramatik ve yer yer gülümseten sahneleri bir araya getirerek tam da Türk izleyicisinin seveceği bir iş ortaya çıkarmış. Özellikle çekimleri ve başarılı oyunculukları ile adından söz ettirecek olan filmin fragmanı ve afişi, görücüye çıktığı ilk dönemlerde çok ses getirmişti. Filmin fragmanı gayet kaliteli eller tarafından hazırlanırken, afişi de çok beğenilmişti. Fakat filmin afişini ilk gördüğümde, aklımda bir soru işareti oluştu. Uzun zamandır, bu afişi nereden hatırladığımı araştırıyordum; sonunda buldum! Afiş ile Haziran ayında sergilenen dünyaca ünlü illüstrasyon sanatçısı Andrew Jones'un 'Love is a Riot' tablosu birbirine çok benziyor.

AŞK BİR ÇEŞİT İSYANDIR
Jones, yaz aylarında Türkiye'de gerçekleştirilen bir sergide görücüye çıkardığı illüstrasyon tablosunda; aşkın isyancı bir tavrı olduğunu ve bazen bütün dünyaya karşı gelmeyi gerektirdiğini anlatıyor. Özcan Deniz'in yeni filmi 'Su ve Ateş' de bu tarz bir ilişkiyi konu ediniyor. Dolayısı ile ben de; hem anlatılmak istenen konular çerçevesinde, hem de afiş ile tablonun birbirine olan benzerliği noktasında birinin diğerinden esinlendiğini düşünüyorum. Fakat kimin kimden esinlendiğini belirlemek çok kolay değil. Çünkü Deniz de, Jones da projelerini Haziran ayında kamuoyu ile paylaştı.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.