23 Temmuz 2017, Pazar
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Türkiye'nin gerçeklerini yüzünüze vuracak

Giriş Saati05.12.2013 14.50 Güncelleme05.12.2013 14.58
A+ A-

Yapımcılığını Sami Dündar’ın, yönetmenliğini Erhan Kozan’ın yaptığı “Halam Geldi” filmi vizyon için gün sayıyor.

Film, gazeteci Evrim Kanpolat'ın bizzat şahit olduğu gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı senaryosu ile Türkiye'nin en büyük problemlerinden birini, çocuk yaşta gelin olan kızların acı dramını ve akraba evliliklerini ele alıyor.

Aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı'nın 40. yılına denk gelen filmde, Kıbrıs Rum Kesimi tarafı ile yaşanan sınır meselesini de en insani yanıyla işleniyor.

Çekimleri, KKTC Lefkoşa'da bir sınır köyü olan Akıncılar köyünde gerçekleşen filmin galası 29 Aralık 2013'te Kıbrıs'ta yapılacak. Halam Geldi, 03 Ocak 2014 tarihinde de vizyonda olacak ve sinemaseverler ile buluşacak.

Çekimler boyunca, oyuncuların ve ekibin gözünden yaş hiç eksik olmadı. Senaryoyu okuma provalarında başlayan hüzün, tüm set boyunca devam etti çünkü herkes, filmin çocuk oyuncularından Miray Akay'ın canlandırdığı Reyhan'ın yaşadıklarının gerçek olduğunu biliyordu. Halam Geldi, 50. Altın Portakal'da yarışmaya aday olmamasına rağmen "Sosyal Sorumluluk Ödülü"nü de kazanmıştı.

FİLMİN OYUNCU KADROSU

Çocuk Oyuncular: Miray Akay(Myroslava Kostyeva), Melisa Celayir, Tunç Oral, Görkem Eşgünoğlu(Down Sendromlu), Melis Kara, Alfie (Köpek)

Türk Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan Atasalihi, Necip Memili, Dilek Çelebi, Ümit Çırak,Turgay Tanülkü, Şefika Ümit Tolun, Berke Hürcan, Gürsu Gür, Nesrin Üskanat, Funda Pelin Kurt, Erkan Kabakçıoğlu, Cemal Gönen, Mert Soyyer, Metin Soyyer, Ömer H. Babacan(Bedensel Engelli), Orhan Osman (Buzuki Orhan), Metin Soltay.

K.K.T.C. Oyuncular: Osman Alkaş, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Mehmet Samer, Derman Atik, Mehmet Soyluoğlu, Tuygun Töre,Akıncılar Köyü Sakinleri ve SOS Köyü Çocukları (KKTC Kimsesiz Çocuklar Kurumu)

Yunan Oyuncu: Manolis Sormainis

FİLMİN HİKAYESİ

Film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Rum köyü Limya (Lympia)sınırında Ezan seslerine Kilise çanının, Türk müziğine Yunan ezgilerinin eşlik ettiği sınır köyü Akıncılar'da geçiyor.

Köyde üç çocuk, üçü de Diyarbakırlı, üçü de 13 yaşında, üçü de kaderine tutsak yol arkadaşları, çözüldükçe karışan bir törenin, "çocuk gelinlerin" hikayesi bu...

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.