23 Eylül 2017, Cumartesi
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Türk filmleri Hollanda'da

Giriş Saati08.05.2014 14.49 Güncelleme08.05.2014 14.49
A+ A-

Türk filmlerinin Hollanda'da tanıtılması amacıyla düzenlenen "Kırmızı Lale Film Festivali"nin ikincisi 25 Mayıs'ta başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayelerinde, Rotterdam Belediyesi'nin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen ve 31 Mayıs'a kadar sürecek festivalin açılışına Nuri Bilge Ceylan ve Fatma Girik gibi tanınmış isimler katılacak.

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Emin Alkanlar, festivalle ilgili basın toplantısında, 5 kişilik jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda "En iyi Film", "En İyi Yönetmen", "Yaşam Boyu Başarı" ve "Ustaya Saygı" gibi dallarda ödüller dağıtılacağını açıkladı.

Hollanda ile Türkiye arasındaki kültürel bağları sinema aracılığıyla güçlendirmeyi ve Türkiye'nin tanıtımını yapmayı hedeflediklerine vurgu yapan Alkanlar, "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün bu sene Fatma Girik'e verilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Bir hafta sürecek festivalde uzun metrajlı, belgesel ve kısa filmlerden oluşan toplam 32 Türk filminin izleyiciyle buluşacağını belirten Alkanlar, "Türk sinemasının Hollandalılar nezdinde tanıtılmasını amaçlıyoruz" diye konuştu.

Lahey Kültür ve Tanıtma Ataşesi Kıvılcım Neşe Akdoğan ise bakanlık olarak iki yıldır destekledikleri festivali önemsediklerini dile getirdi.
Türk sinemasının tanıtımına büyük önem verdiklerine vurgu yapan Kıvılcım, festivalin uzun ömürlü olmasını arzuladıklarını ifade etti.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.