22 Ağustos 2017, Salı
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Türk-İran sinema hattı

BURCU ÇALIK Giriş Saati11.06.2014 23.29 Güncelleme11.06.2014 23.29
A+ A-

Kültür Bakanlığı ve İran arasında imzalanan anlaşmayla iki ülke uluslararası alanda ortak film yapımları gerçekleştirilecek, yönetmen ve yapımcıların birlikte hareket etmesi sağlanacak

Türkiye ile İran arasında ilk kez ortak sinema filmi yapımına yönelik bir anlaşma imzalandı. İran'ın talebi üzerine yaklaşık bir yıl önce çalışmalarına başlanan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ziyaretinde resmiyete dönüşen anlaşma ile dünya sinemasında adından sıkça söz ettiren İran ile uluslararası alanda film yapımları gerçekleştirilecek, yönetmen ve yapımcıların birlikte hareket etmesi sağlanacak ve tecrübe paylaşımı yapılacak. İran ile gerçekleştirilen film yapım anlaşmasının temeli bir yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar ve girişimlere dayanıyor. SABAH'ın üst düzey bürokratlardan edindiği bilgiye göre; geçen yıl Ankara'da gerçekleştirilen İran Filmleri Haftası açılışında, İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli ile İran sinemasının önde gelen isimleri iki ülkenin ortak film yapım projeleri gerçekleştirmesine yönelik önerilerini gündeme getirdi. Söz konusu çalışmaya sıcak bakan Kültür ve Turizm Bakanlığı ise ortak film yapımına yönelik anlaşma taslağı üzerinde çalışmalara başladı. Türkiye adına Kültür Bakanı Ömer Çelik'in imza koyduğu anlaşma iki ülke arasında ilk olma özelliğini taşıyor. İmzalanan anlaşmanın en önemli yanı her geçen gün gelişen Türk sinemasının dünya vitrinlerinde boy gösterme sürecinin hızlanması olacak.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.