Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki Demirkubuz

Giriş Tarihi: 23.4.2013 16:24
Zeki Demirkubuz 1 Ekim 1964, Isparta doğumlu Türk film yönetmeni, senarist, yapımcı, oyuncu.

YAŞAM ÖYKÜSÜ
Zeki Demirkubuz 1964 yılında Isparta'da doğdu. Ortaokulu Isparta'da, Gönen Öğretmen Okulu'nda bitirdikten sonra İstanbul'a yerleşti. Liseye İstanbul'da başladıysa da ilk sömestreden sonra okulu bırakarak fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı. 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Bu dönemde edebiyata ilgi duymaya başlayıp, Dostoyevski'yi keşfetti. Özellikle Suç ve Ceza'nın üzerindeki kalıcı etkileri o yıllarda oluştu. Tahliyesinden sonra Anadolu'nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne girdi.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten'in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok'u çekene kadar çeşitli yönetmenlere asistanlık yaptı. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz'u Venedik Film Festvali'nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet'le tanıdılar. Üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye'deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa'da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Yazgı ve İtiraf , 2002 yılında Cannes Film Festivalinin "Un Certain Regard" bölümünde gösterildi. Başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası'nın ardından Masumiyet'in başlangıç öyküsünü anlatan Kader'i çekti. Kıskanmak filminin ardından, 'Yeraltı' adlı projeyi hazırlamakta.

SİNEMAYA BAŞLAMASI
Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten'in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok'u çekene kadar çeşitli yönetmenlerin asistanlığını yaptı. C Blok'tan sonra Demirkubuz, kendi senaryolarını yazan bağımsız bir yönetmen olarak çalışmaya devam etti. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz'u Venedik Film Festivali'nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet'le tanıdılar. Demirkubuz'un üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye'deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa'da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Bu dönemde Zeki Demirkubuz "Karanlık Üzerine Öyküler" adını verdiği üçlemesinin çalışmalarına başladı. Üçlemenin ilk iki filmi, Yazgı ve İtiraf, 2002 yılında Cannes Film Festivali'nin "Un Certain Regard" bölümünde gösterildi. Üçlemesini başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası'yla tamamlayan Demirkubuz, daha sonra Masumiyet'in başlangıç öyküsünü anlatan Kader'i çekti. Demirkubuz'un son filmi, 2009 yılında gösterime giren Kıskanmak'tır. 'Kıskanmak' filminin ardından, 'Yeraltı' adlı filmi çekti.

C Blok 1995 Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)
(En İyi Yönetmen ve Film)

Masumiyet 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali
(Halk Jurisi Avni Tolunay Ödülü)

Üçüncü Sayfa 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali
(Behlül Dal Juri Özel Ödülü, En İyi Senaryo)

İtiraf 13. Ankara Film Festivali
(En İyi Yönetmen, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü)

Yazgı 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali
(En İyi 3. Film, En İyi Yönetmen)

Bekleme Odası 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Behlül Dal Juri Özel Ödülü),
23. İstanbul Uluslararası Film Festivali (En İyi Türk Yönetmen)

Kader 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali (En İyi Film),
12. Nürnberg Film Festivali (En İyi Film),
25. İstanbul Uluslararası Film Festivali (FIPRESCI Ödülü,En İyi Yönetmen),
18. Ankara Uluslararası Film Festivali (En İyi Yönetmen)

Kıskanmak 46.Antalya Altın Portakal Film Festivali
(En iyi kadın oyuncu)


Yeraltı
2012 Dubai İnternational Film Festivali,En iyi Film,En iyi Erkek oyuncu ödülleri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki Demirkubuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz