ARKADAŞINA GÖNDER 25 Ağustos'a dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

25 Ağustos'a dikkat

  • Giriş Tarihi: 17.8.2011

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF'nin bir karar almadığını söyleyip önemli bir tarihi hatırlattı: Benim için önemli olan Şampiyonlar Ligi kuralarının çekileceği gündür

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) önceki gün verdiği karar; futbol kamuoyunda tartışılmaya devam ediliyor. Futbol Federasyonu, şike iddialarına yönelik soruşturmada adı geçen şüpheli kişi ve kulüplerle ilgili olarak bu aşamada bir hüküm verilmesinin doğru, adil ve hakkaniyete uygun olmayacağını, kararın iddianamenin kabulü ve federasyon tarafından şüphelilerin savunmaların alınmasının ardından verileceğini açıklamıştı. Görüşlerine başvurduğumuz UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, TFF'yi hem eleştirdi hem de önümüzdeki sürecin kritik olacağına dikkat çekti. "Ortada bir karar görmedim" diyen Erzik, "Çünkü ortada bir karar yok. Yapılan açıklama bir karar değil, erteleme. Daha kararı göreceğiz. Ama bu noktada içeriyi ve dışarıyı da görmeliyiz" dedi. Erzik, UEFA'nın dosyayı yakından takip ettiğine dikkat çekerek, "Sonuçta UEFA kararını verir, düşüncesini söyler. Burada benim için önemli olan kritik tarih Monaco'da Şampiyonlar Ligi kura çekiminin yapılacağı 25 Ağustos'tur" ifadelerini kullandı. CAS Hakimi Kısmet Erkiner, şikenin ilerleyen tarihlerde ortaya çıkması halinde sözkonusu kulüplerin UEFA'dan ceza dışında Avrupa'da elediği rakiplerine tazminatla da karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

TFF kulüplerden teminat talep etti
Futbol Federasyonu yönetimi bir yandan şike soruşturmasıyla ilgilenirken, bir yandan da mali disipline kendi bünyesinden başladı. Hukuksal düzlemde boşluk bırakmak istemeyen ve "Herşey hukuka uygun olacak" kararı alan federasyon ilk iş olarak, yayın alacaklarına karşılık avans çeken Süper Lig ve Bank Asya 1.Lig kulüplerinden teminat istedi. Her iki lig kulüplerinin şu ana kadar TFF'den çektiği avansın 25 Milyon TL'yi bulduğu öğrenildi. Bunda kulüplerin liglerin başlaması geciktiği için tribün gelirlerinden mahrum kalmaları da etkili oldu. Federasyon çekilen avansların kısa sürede hızla yükselmesi üzerine, resmi yazıyla sürecin hukuki olması için kulüplerden çekilen avanslara teminat istedi. Aksi takdirde kulüplere avans çekilmesine izin verilmeyeceği uyarısını yaptı.
FATİH DOĞAN

LEVENT BIÇAKCI (UEFA TAHKİM KURULU ÜYESİ)
UEFA eyllleme bakar

TFF'nin kararının UEFA'da yansıması nasıl olur?
UEFA, bu kararlara karışmaz. Ama kendisi bir karar verebilir. Konuyu kendi Disiplin Kurulu'na gönderebilir. Bu yola giderse de bunu her kulüp için ayrı ayrı yapar. Türkiye'ye ülke olarak bir yaptırım uygulamaz.
Karar sezon sonuna kalır ve bu sezon Avrupa'da oynamış bir kulüp veya kulüpler ceza alırsa UEFA geriye dönük olarak Volou benzeri cezalar verebilir mi?
2-3 yıl men kararı verir. UEFA Statüsü 50. maddenin üçüncü fıkrasında bir değişiklik oldu. 27 Nisan 2007 tarihinden itibaren doğrudan veya dolaylı olarak ulusal veya uluslararası müsabakanın sonucunu ayarlama, etkileme faaliyetinde bulunan kulüplere ceza getirildi. Üstelik UEFA, kulüplerden böyle bir eylemde bulunmadıklarına dair yazılı taahhüt alıyor. UEFA'nın böyle bir eylemde bulunulduğuna tatmin olması karar vermesine yeterlidir.

KISMET ERKİNER (AVUKAT - CAS HAKİMİ)
Avrupa için risk büyük
TFF'nin kararını nasıl yorumluyorsunuz?
TFF'nin kararı usul açısından doğru. Ancak esas olarak ortada bir şey yok. Şu aşamada herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Hiç bir ilerleme yok.
Bu kararın UEFA nezdinde yansıması nasıl olur?
UEFA bu aşamada herhangi bir müdahalede bulunmaz. Henüz iç hukuk yolları tükenmiş değil. UEFA iç hukuk tükendikten sonra devreye girebilir. İlla da girer diye bir şey yok, girebilir diyorum.
Karar sezon ortasında alınır ve bu sezon Avrupa'da oynayan kulüpler ceza alırsa UEFA geriye dönük (Volou'ya örneğinde olduğu gibi) karar alır mı?
Anında kupadan ihraç ederler. Tabi bu durumda elemiş olduğu takımlara da bir hak talebi doğar. Maddi kayıplarının tazmini söz konusu olur. Bir takım şike yapmışsa o ana kadar elediği takımlara tazminat hakkı doğar. Bu yüzden de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar kulüplere kendilerine güveniyorlarsa bu sorumluluğu kendilerinin alması gerektiğini söyleyip riskin büyüklüğünü gösterdi.

kalan karakter 1000

bay T bay T

FENERBAHÇE ne diyorsa o. Arkadaşlar sinirli düşünmeyin akıllı düşünün...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır8
cevapla 17.08.2011 16:30
54realist 54realist

GüNaHlArIn TaKıMı FeNeRbAhÇe

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır11
cevapla 17.08.2011 13:47
65 milyon antifenerli var,altında ezileceksin TFF 65 milyon antifenerli var,altında ezileceksin TFF

inşallah UEFA türk milli takımına,ve tüm türk kulüplerine avrupadan 10 yıl men cezası verir,mehmet ali aydınlarda ölünceye kadar yaptıgı eyyamın ızdırabıyla 100 yıl yaşar,hergün yavaş yavaş ölür

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır14
cevapla 17.08.2011 11:59
XGÖKHAN XGÖKHAN

M.Ali Aydınlar sanki tüm kararları kendi veriyomuş gibi bilmeden konuşmak çamuratmak nekadar kolayınıza geliyor hiç değişmemişsiniz nasıl fernerbahce derbi maçlarda cinconu bjk yi yada trabzonu dize getirdikden sonraki malubiyet konuşmalarınız hiç değişmemiş zaman geçiyo sizlerde gelişin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır8
cevapla 17.08.2011 19:27
efdal efdal

son dakika : Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (IMKB) gönderilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yer alan açıklamada, mehmet ali aydınlar ile görüşmelere başlandığı ve bu yapılan feneri kurtarma operasyonunda sağ duyulu olduğu için fenerbahçe klübüne başkan olması konusunda görüşmelere başlanmıştır kamoyuna duyurulur saygılar : fenerbahçe klübü :))

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır19
cevapla 17.08.2011 11:05
KUL HAKKI YİYEN FENER KUL HAKKI YİYEN FENER

senes erzik mehmet alı aydınlar federasyon uyelerının cogunlugu FENERLIDIR
UYANIN BEYLER BIZ ADALETTEN NASIL BAHSEDEBILIRIZ
BUTUN TAKIMLAR BUNDAN SONRA BOSUNA EMEK HARCARLAR
DERHAL YENI BIR FEDERASYON KURULU VE BASKANIIII SECILMELI
YAZIK BU KADARMI UYUR BU MILLET

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır21
cevapla 17.08.2011 10:57
benadilim benadilim // KOCAELİ

bu lig kurulalı boyle...eeey heva ve heveslerı ıcın ıstanbul takımlarını tutanlar uyanın...sahısları zengin etmeyi bırakın kuluplere destek olun....nerde göztepe.es es. malatya , samsun, g antep,malatya, başları ezıldıler önlerıne gecmemelerı ıcın...bjk gs ve fb dusman gozukselerde kankadırlar kardestırler bunu ıyı bılesınız.yalan bır rekabet ve siddet ıle paralar sahıs hesaplarına...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır7
cevapla 17.08.2011 13:51
uguralp uguralp

sevgili arkadaşım acaba ulusoy zamanında da böyle düşünüyormuydun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır10
cevapla 17.08.2011 12:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.