X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şike davasında sıcak gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Şike davasında sıcak gelişme

  • Giriş Tarihi: 20.11.2013 12:13 Güncelleme Tarihi: 20.11.2013 15:27

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, ’şike davası’nda kararın yılbaşından önce çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, şike davası dosyasının yılbaşından önce Yargıtay'dan çıkacağını söyledi. Yargıtay Başkanı Ali Alkan, katıldığı bir toplantı sonrası basın mensuplarını şike davası dosyasına ilişkin sorularını yanıtladı.Şike davası dosyasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı aşamasından geçerek ilgili dairede incelendiğini hatırlatan Alkan, "Fakat daire yapmış olduğu inceleme sonucunda bazı usule ilişkin eksiklikler tespit etti ve dosyayı mahalli mahkemeye iade etmişti. Mahalle mahkeme bu eksiklikleri tamamlayarak dosyayı tekrar mahkemeye gönderdi. Cumhuriyet Başsavcılığımızda gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra en kısa zamanda ilgili dairesinde görüşülmeye başlanacaktı. Zaten ilgili daire iade etmeden dosyayı gündeme almıştı. Bu nedenle herhangi bir zaman dilimi belirlemek söz konusu olamaz ama daire daha önce sırası geldiği için bu dosyayı daha önce ele alacağını düşünüyorum. Bu kondu takdir ilgili daire başkanı ve heyetindedir. Dosyanın yılbaşından önce çıkacağını tahmin ediyoruz. Ama tabii bu kesin değildir. Böyle bir süre belirlemesi söz konusu olamaz" dedi.

Yargıda şeffaflığın esas olması gerektiğini söyleyen Alkan, "Şeffaflık keyfiliği önler. Kamunun denetlemesini sağlar. Biz yargı bağımsızlığından keyfilik hiçbir zaman anlamıyoruz. Denetlenmesi için keyfi hareketlerin önlenmesi için mutlaka şeffaf olması lazım, hesap verilebilir olması lazım. Vatandaşın da yargıdan emin olması güvenilir olması lazım. Dosyanın hacimli olması şeffaflığı ortadan kaldırılması gibi bir sonuç doğurmaz. Ama biraz zaman alır. İlgililer yasada öngörülen şekli ile prosedürü yerine getirmek suretiyle ilgililer diyorum altını çizerek dosyanın örneklerini alabilirler. Nitekim ilgililer buna erişmişlerdir ama şeffaflıkta bazı kısıtlamalar da olabilir. Kamu güvenliği olabilir. Kişinin özel hayatına ait sıkıntılar doğabilir. Bunları önlemek için mahkemenin takdirinde gizlilik kararı alınabilir" diye konuştu.

Alkan, duruşmada alınan gizlilik kararının davanın taraflarından bilgi saklanması anlamına gelmeyeceğini belirterek, şike davası dosyasında şeffaflığın ihlal edildiğini düşünmediğini söyledi.

kalan karakter 1000

tufan ok tufan ok

be sayın zat atı alan üsküdarı geçti ve tekrar şikeci başkan olarak aynı işleri yine yapar yapacak siz hala beklersiniz tanrım ne hız

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 20.11.2013 16:52
abc abc

tüm dünyanın gördüğünü şüphesiz yargıtayda görecek hak yerini bulacaktır

Aynı Görüşte misiniz?
evet42
hayır15
cevapla 20.11.2013 13:38
tufan ok tufan ok

doğru söze ne denebilinirki

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 20.11.2013 16:56
tufan ok tufan ok

türkiyede adalet nasıl hantal ve ağır olduğunu dünya biliyor ve şikeciler esnetiyorlar adaleti

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 20.11.2013 16:55
Ahmet Ahmet

Tüm dünyaya kendini nasıl gösterirsen dünyada seni öyle görür...

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır19
cevapla 20.11.2013 14:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.