X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşçinin alın terindeki ruhu sahada görmek istiyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşçinin alın terindeki ruhu sahada görmek istiyorum

  • Giriş Tarihi: 10.7.2015
İşçinin alın terindeki ruhu sahada görmek istiyorum
İşçinin alın terindeki ruhu sahada görmek istiyorum

"Benim oyuncum saha içerisinde işçi, dışında patron olacak. En basit deyimiyle nerede ne yapacağını bilecek"

Gelenek bozulmadı - Beşiktaş'ta Ertuğrul Sağlam, Samet Aybaba ve Slaven Bilic'ten sonra ŞENOL GÜNEŞ de ilk röportajını SABAH'a verdi

Türkiye'ye 2002'deki dünya üçüncülüğü ile futboldaki en büyük başarısını yaşatan, "filozof" yakıştırmaları yapılan Şenol Güneş, "İçimde başarı için büyük hırs var" diyerek başladığı Beşiktaş'taki yeni görevinde son derece iddialı. Siyah-beyazlıların "Güneşli günler yakın" sözleriyle tam destek verdiği tecrübeli çalıştırıcıya net sorular soruyoruz, samimi cevaplar alıyoruz... İşte Şenol Hocanın, Beşiktaş'ın bugünü ve yarını için yapmak istedikleri ve futbolcularından beklentileri.... "Benim oyuncum, saha içerisinde işçi, saha dışında patron olacak. İyi çalışacak, iyi yaşayacak, iyi şeyler başaracak. En basit deyimiyle nerede ne yapacağını bilecek. Bütün zorlukları aşabilecek hırsla çalışacak, kazanma azmiyle oynayacak."

KALİTEDEN TAVİZ VERMEYECEK
"Ancak sahadaki görevini yaptıktan sonra saha dışında da kalitesinden taviz vermeyecek.
En iyi şekilde giyinmeli, en iyi şekilde dinlenmeli. İşçinin alın terindeki ruhu sahada görmek istiyorum. Oyuncu özel hayatını bir profesyonelin yapması gerektiği gibi planlamalı. Yeri geldiğinde, 'Hayır, bu benim yatma saatim, dinlenme saatim' diyerek dostlarını geri çevirebilmeli. Planlamadaki önceliği kendisine ve takıma vermeli. Bütün bunları yaptıkları zaman zaten hak ettikleri en güzel ilgiyi görürüler."

RAKİPTEN KORKANIN TAKIMIMDA İŞİ YOK!
"Beşiktaş'ın futbolcusu; kendisine güvenecek, inanacak, kazanma hırsıyla oynayacak, yüzde yüzünü sahaya yansıtacak. Kesinlikle rakipten korkmayacak. Rakipten çekinen, korkarak oynayan futbolcunun benim takımımda işi yok. Futbol sanat, futbolcu da sanatkardır. İşini çok iyi yapmalı. Başarı için yeteneğin karakterle bütünleşmesi gerekiyor. Sahada karar vermek sadece teknikle olmuyor. O tekniği kullanacak bir düşünce yapısı, bir karakter olmalı. Biz sınırları koyuyoruz ancak sahadaki yaratıcılığa, özgürlüğe sınır getirmiyoruz. Futbolcuların bu yönlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Biz şimdi üretim sahfasındayız. Ekini ekiyoruz, daha sonra biçilecek diye düşünüyoruz."

BÜYÜK DÜŞÜNMEYEN BÜYÜK KALAMAZ!
"Benim felsefem şu; büyük düşünmezseniz, büyük kalamazsınız, küçülürsünüz. Büyük kalmak, çok para harcamakla, hava atmakla değil, çok çalışmakla olur. Mütevazı görünebilirsiniz ama dik durursanız ve çok çalışırsanız her şeyi başarabilirsiniz. Buradaki mesaj; mütevazı görünüp, her şeyi ben bilirim, ben yaparım palavrasını atmak değildir. Çalışmak, üretmek, ekip olabilmek ve paylaşabilmek önemlidir."

YILDIZLARIMIZI PARLATACAĞIZ
"Yıldız kavramını doğru tanımlamak gerek. Tüm yıldızların takıma büyük katkı sağlayacağının garantisi yoktur. Sadece almış olmak için transfer yapılmaz. O nedenle kendi içinizden yıldızlar yaratırsınız ya da elinizdeki yıldızları parlatırsınız. Öte yandan, taraftarı heyecanlandıracak ve takıma büyük katkı sağlayacak bir yıldızı da kadromuza katacağız. Bu konuda doğru ismi bulmak adına başta başkanımız olmak üzere yönetimimiz çok detaylı bir şekilde çalışıyor."

SINIRLARI AŞMALIYIZ
Uluslararası alanda en başarılı takım olmak istiyoruz

"Şampiyonluk her takımın özlemi. Beşiktaş'ın adı, konumu, tarihi şampiyonluk demektir. Daha küçük bir hedef koymak ya da bu konuda yeni bir şey söylemek doğru değil. Özlenen Beşiktaş'ı oluşturup, şampiyonluk özlemine son vereceğimizi umuyorum. Bu doğrultuda çalışmak çok önemli. Ancak şampiyon olmak kadar şampiyonluğun ötesine geçebilmek de çok önemli. Sınırları aşmalıyız. Uluslararası alanda en başarılı takım olmak istiyoruz. Beşiktaş bir yarışta varsa en iyisini yapmalı. En iyisi şampiyonluk olduğuna göre onun için savaşmalı. Daha önce de söylediğim gibi; öyle bir futbol oynamalıyız ki şampiyonluk bize gelmeli."

TRABZON VE BEŞİKTAŞ'IN YAKINLIKLARI FARKLIDIR
Trabzonspor'da uzun yıllar hem kaleci hem teknik adam olarak görev yaptım. 1982 yılında son maçta şampiyonluğu Beşiktaş'a kaybetmiştik. Trabzon ve Beşiktaş rekabet halindedir ama dostlukları her zaman ön plandadır. Büyükler arasında iki kulübün birbirlerine yakınlıkları farklıdır. "

ARTIK PARA DAHA ÖN PLANDA!
"Şampiyonluk yarışları her zaman güzel ve heyecanlıdır. Ancak eskiden manevi değerler daha fazla ön plandaydı. Günümüz futbolunda ise para daha ön planda. Ne yazık ki endüstriyel futbolda durum böyle."

AZİMLİ VE HIRSLIYIM
"Beşiktaş'ın hedefleri konusunda elbette, inançlı, azimli ve hırslıyım. Bunun için buradayım. Ben ve arkadaşlarım, oyuncularımızla birlikte Beşiktaş'ı büyük hedeflere taşımak için çaba harcayacağız. Bizim buradaki birinci görevimiz budur."