X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünya Kupası'nın tasarımcısı vefat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünya Kupası'nın tasarımcısı vefat etti

  • Giriş Tarihi: 1.11.2016 17:14
Dünya Kupası'nın tasarımcısı vefat etti
Dünya Kupası'nın tasarımcısı vefat etti

1974 yılından bu yana ödül olarak verilen FIFA Dünya Kupası'nın tasarımcısı İtalyan Gazzaniga hayatını kaybetti

FIFA Dünya Kupası'nın tasarımcısı İtalyan sanatçı Silvio Gazzaniga, 95 yaşında hayata vefat etti.

FIFA'dan yapılan açıklamada, dünyaca ünlü tasarımcı Gazzaniga'nın, İtalya'nın Milan kentindeki evinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, İtalyan sanatçının ölümünden derin bir üzüntü duyduğunu belirterek, "O, FIFA'nın ödül olarak bir organizasyonda vermeyi düşleyebileceği en güzel kupanın mucidiydi. Dünya Kupası, bütün oyuncular ve futbolseverler için çok özel bir simge olarak kalacak." diye konuştu.

FIFA tarafından üç kez organizasyonu kazanan ülkeye verileceği duyurulan Dünya Kupası, 1970 yılında şampiyonadan 3. kez zaferle ayrılan Brezilya'ya teslim edildi. İlk kupa Brezilya'ya gittikten sonra yeni bir FIFA Dünya Kupası tasarlama fikri sonucunda, İtalyan sanatçı Gazzaniga'nın tasarımında karar kılındı.

Gazzaniga'nın tasarladığı, bugün halen kullanılmakta olan FIFA Dünya Kupası, tabandan spiraller çizerek yükselen hatlar eşliğinde en üstte dünyayı taşıyacak şekilde uzanıyor. Zafer anını yaşayan iki sporcu, dinamik bir biçimde heykelin gövdesiyle yükseliyor.