X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye'de en fazla lisanslı sporcu o branşta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye'de en fazla o branşta

  • Giriş Tarihi: 26.1.2016 16:38
Türkiye'de en fazla lisanslı sporcu o branşta
Türkiye'de en fazla lisanslı sporcu o branşta

Türkiye Federasyonu Başkanı , 81 ilin federasyon temsilcileriyle yürütülen çalışmalar sonucunda, Türkiye'de en fazla ya sahip federasyon olduklarını bildirdi.

Antalya'da devam eden Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonaları'nda açıklamalarda bulunan Tulay, son yıllarda yaptıkları çalışmalara değinerek, "2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol neticesinde satranç, seçmeli ders olarak ilan edildi. Aynı yıl İş Bankası ana sponsorumuz oldu. Esasen buradan başlayan ilerleme, bugün geldiğimiz noktanın en temel birimlerindendir" dedi.

Tulay, Türkiye'nin dört bir yanında çeşitli anaokulu, ilkokul ve ortaokulda 15 bin civarında satranç sınıfı bulunduğunu belirterek, "Biliyoruz ki bir birey ne kadar erken yaşta satranç sporuna başlarsa o kadar uzun süre bu sporun içinde kalıyor" diye konuştu.

Yapılan çalışmalar neticesinde son yıllarda başarıyı yakaladıklarını vurgulayan Tulay, "Uluslararası arenada çok sayıda turnuvadan başarılarla döndük. Bu da Türkiye'de satrancın hızla programlı, planlı geliştiğinin güzel bir örneğidir. Tabii başarılarımız aratarak devam edecek. 81 ilin federasyon temsilcileriyle yürüttüğümüz çalışmalar sonunda, Türkiye'de en fazla su olan federasyon olduk. Şu anda 639 bin lisanslı sporcumuz var. Bu rakam ile en fazla lisanslı sporcuya sahip federasyonuz" ifadelerini kullandı