X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sporun tarihi yeniden yazılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sporun tarihi yeniden yazılacak

  • Giriş Tarihi: 29.8.2016
Sporun tarihi yeniden yazılacak
Sporun tarihi yeniden yazılacak

Bilal Erdoğan, “daki bütün geleneksel sporların yaşatılmasını istiyoruz” dedi

Etnospor i'nin amacına ulaştığını söyleyen Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, "Dünya çapında spor endüstrisinin arka plana ittiği, unutulmaya yüz tutmuş sporların yaşatılması için çalışıyoruz. Bir sonraki etkinliğimiz de uluslararası olacak" diye konuştu. Bilal Erdoğan, Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı Etnospor Festivali'ne vatandaşların gösterdiği ilgiden memnun olduğunu söyledi. Bundan sonraki yıllarda festivalin daha profesyonel, daha kurumsal bir şekilde devam edeceğinin altını çizen Erdoğan, "Bu yıl emeği geçen arkadaşlarımız bizi mahcup etmediler. Çok güzel etkinlikler ve işler ortaya koydular. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" dedi. Erdoğan, bundan sonra festivalin uluslararası olmasını amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

DÜNYA ÇAPINDA OLACAK
"Dünyada egemen olan spor endüstrisi çatısı altında yer bulamayan, arka plana itilen ama halklar tarafından karşılığı olan ve unutulmaya yüz tutmuş sporların gündeme gelmesi, lisanslaşmalarının geliştirilmesi için çalışıyoruz. Sadece Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve İslam dünyası değil dünyadaki bütün geleneksel sporların yaşatılmasını istiyoruz. Dolayısıyla bir sonraki etkinliğimizin uluslararası olması muhtemel. Bu etkinliğe gösterilen teveccüh de bunu gerektiriyor."

TÜRK DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ
Etnospor Kültür Festivali, Türk devletlerinin temsilcilerini de bir araya getirdi. Festival alanında kurulan otağlarda misafirlerini ağırlayan Kazak, Kırgız, Kırım, Karapapak, Nogay, Bulgar, Uygur ve Afgan Türkleri kültürlerinin yanı sıra yöresel ürünlerini, börk, kalpak ve yelek gibi etnik kıyafetlerini tanıttı. Ayrıca Konya, Gaziantep, Rize, Kahramanmaraş, Denizli, Erzurum, ve Bursa şehirleri de kendilerine ait ürünleri vatandaşlarla buluşturdu. Kazakistan otağında Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği (KATEAD) Başkanı Serkan Dinçtürk, festival sayesinde Kazak kültürünü tanıtma fırsatı bulduklarını söyleyerek, "Birçok Türk devletinin ve boylarının burada çadırları var. Burası Orta Asya meşveret meclisi gibi oldu. Türk dünyasında unutulmaya yüz tutmuş kökbörü, mas güreşi, aba ve kuşak güreşleri sergilendi. Vatandaşlarımız da bu sporlara büyük ilgi gösterdi. Halkımızın ilgisi bizleri çok memnun etti" dedi.