X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER (Özel Haber) Çiğ Ve Az Pişmiş Yumurtada Salmonella Riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

(Özel Haber) Çiğ Ve Az Pişmiş Yumurtada Salmonella Riski

  • Giriş Tarihi: 19.2.2015 11:18
NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ, AZ PİŞMİŞ VE ÇİĞ YUMURTADA SALMONELLA RİSKİ OLDUĞUNU BELİRTEREK, YUMURTANIN EN AZ 5 DAKİKA PİŞİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
(Özel Haber) Çiğ Ve Az Pişmiş Yumurtada Salmonella Riski

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, az pişmiş ve çiğ yumurtada salmonella riski olduğunu belirterek yumurtanın en az 5 dakika pişirilmesi gerektiğini söyledi.
Gıda zehirlenmesine sebep olabilen salmonella riskine karşı yumurtanın nasıl tüketilmesi gerektiğini açıklayan Prof. Dr. Demirci, salmonella tehlikesine karşı yumurtanın yağda pişiriliyorsa sarısının da pişirilmesi gerektiğini ayrıca yumurtanın buzdolabına koymadan önce yıkanmaması gerektiğini ifade etti.
Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Balkanı Prof Dr. Mehmet Demirci, "Yumurtanın tüketilmeden önce pişirilmesine dikkat etmemiz gerekir. Yumurtayı haşlama yaparak tüketmemiz yerinde olur. Bu şekilde sarısı da tamamen pişmiş olacaktır. Çiğ yumurtada salmonella dediğimiz tehlike var. Salmonella dediğimiz mikroorganizmalar yumurtanın kabuğundan delikler vasıtasıyla içeriye girebilmekte, yani içerideki yumurtayı da kontamine edebiliyor, bulaştırabiliyor. Böyle bir tehlike oluşmaması için yumurtanın iyi pişirilmesi lazım. Haşlanmış yumurta normalde 5 dakika piştiğinde böyle bir tehlike kalmıyor. Ama yumurtayı yağda seviyorum derseniz ister zeytin yağında ister tereyağında pişirebilirsiniz. Bu taktirde yumurtanın sarısının da iyi pişmiş olması gerekiyor. Az pişmiş yumurtada salmonella açısından risk var. Çok az rafadan pişirilmesi de tehlike oluşturabilir. Yumurta yağda pişirildiğinde kilo almak istemeyenler için az yağ kullanmak yada haşlama yapılarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Kırık yumurtaları tavsiye etmiyoruz. Kırık yumurtalardan bulaşma çok daha fazla olabilmektedir" dedi.
"BUZDOLABINA KOYMADAN ÖNCE YIKAMAYIN"
Yumurtanın yıkanması durumunda kabuktaki açılan gözeneklerden mikroorganizmaların girişinin olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Demirci, "Yumurtayı buzdolabına koyarsak ki koymalıyız. 12 derecenin altında bir sıcaklıkta saklamamız gerekiyor. Dolaba koymadan önce yıkamamalıyız. Ama tüketimden önce de mutlaka yıkamalıyız. Eğer öncesinde yıkama yapılırsa o gözeneklerin daha fazla açılması ve bulaşmanın olabileceğini düşünüyoruz. Bu tüketimden önce üzerinde kirlilik durumu da olabilir onarın yıkanması gerekir" ifadelerini kaydetti.