57. Alay Komitesi, 100 Yıl Önce Çanakkale’ye Yola Çıktığı ’da Yürüdü

Giriş Tarihi: 23.2.2015 17:28
Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı kabul edilen Anzak Çıkarmasını durdurmak amacıyla 19. Fırka’ya katılan 57’nci Alay’ın, Halep Vapuru ile ’dan uğurlanışının 100. yılı anısına yürüyüş düzenlendi.
22 Şubat 1915 tarihinde 19. Fırka Komutanı Yarbay Mustafa Kemal tarafından törenle sancağı verilen 57. Alay’ın, 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye doğru yola çıkarak, 25 Şubat 1915 tarihinde eski adı Maydos olan Eceabat’a varışı dolayısıyla Tekirdağ’da temsili yürüyüş gerçekleştirildi.
57. Alay Komitesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen temsili yürüyüş, 57. Alay Komitesi üyeleri, protokol ve vatandaşların katılımıyla Köprübaşı mevkiinde başladı. Hükümet Caddesi üzerinden devam eden yürüyüş sonrası sahil dolgu alanında etkinlik düzenlendi.
57. Alay Komite Başkanı Hikmet Selim Yılmaz yürüyüşün 57. Alay’ın kuruluşunun ve organize edilişinin anısına vatandaşlara Çanakkale ruhunu anlatmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, "Bundan tam 4 yıl önce Çanakkale’nin Tekirdağ’da başladığını bilerek 57. Alay Komitesinin Tekirdağ’a yakışabileceğini düşündük. 57. Alay Tekirdağ’ın alayıdır. Mustafa Kemal Bulgaristan’da ateşelik yaparken 19. Fırka’nın kuruluş görevini alıp Tekirdağ’a 2 Şubat’ta gelmesiyle yeni bir süreç başlıyor. Mustafa Kemal 19. Tümen Alay’ını kurarak içinde düzenli bir hale gelen 57. Alay’ı da dizayn ederek, eğitimini tamamlayarak 77. Alayla birlikte 22 Şubat 1915’te sancaklarını devir teslim ediyor. Sancaklarını alan alaylarımız ertesi gün yani 100 yıl önce bugün eski iskeleden Halep gemisine binerek Maydos’a gidiyor. Biz Tekirdağ’da insanlara Çanakkale ruhunu anlatmak için 5 yıl önce 57. Alay yürüyüşünü başlattık" dedi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, "Bu sene Çanakkale savaşlarının 100. yılı. Tam 100 sene öncesine gidelim. O heyecanı yaşayalım. O gün savaşlardaki alınan sonuçları, dünya emperyalizme karşı verilen mücadeleyi büyük bir heyecanla yaşıyoruz. Biz de belediye olarak etkinlikle düzenledik. İlk olarak Çanakkale Tekirdağ’dan başlar paneli düzenledik. Bugün de 57. Alay’ın Halep Vapuruyla Çanakkale’ye uğurlanışı için yürüyüş yapıyoruz" ifadelerini kaydetti.
Yürüyüş sonrası sahil dolgu alanında saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Törende protokol konuşmalarının ardından 57. Alay şiiri okundu.
Tören, 5 . Kolordu Komutanlığı Bandosu tarafından marş çalınması ile son buldu.
Törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşknat, 57. Alay Komitesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.
ARKADAŞINA GÖNDER
57. Alay Komitesi, 100 Yıl Önce Çanakkale’ye Yola Çıktığı Tekirdağ’da Yürüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz