ARKADAŞINA GÖNDER NASA Ay'da ne buldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

NASA Ay'da ne buldu?

  • Giriş Tarihi: 22.10.2010 07:53 Güncelleme Tarihi: 22.10.2010 11:41

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) geçen yıl su bulmak için Ay'ı vurma denemesinde kullanılan roketin, yüzlerce kilo su, gümüş, civa ve diğer şaşırtıcı kimyasalları açığa çıkardığı bildirildi.

Science dergisinde yayımlanan birkaç haberde, denemede, buz şeklinde büyük miktarda su, karbonmonoksit, amonyak ve gümüşümsü metaller dahil olmak üzere bazı şaşırtıcı bulguların açığa çıktığı belirtildi.

Brown Üniversitesi'nde gezegen jeolojisi bölümünden Peter Schultz, roketin çarptırıldığı Ay'daki Cabeus krateri için, "Burası, Ay'ın heryerine salınmış bileşenler, elementlerin hazine sandığı gibi" yorumunu yaptı.

NASA, LCROSS uydusu ile geçen yıl ekim ayında Ay'ın güney kutbundaki Cabeus kraterine bir roket fırlatmıştı. Buradaki amaç Ay'ın bu kısmında bulunan kraterlerde buz olup olmadığı, eğer varsa nasıl bir buz olduğunun analizini yapabilmekti. Bölgedeki kraterlere ışık düşmediğinden içleri görülemiyordu.
NASA'nın Ames Araştırma Merkezi'nden Anthony Colaprete ve meslektaşları, Cabeus kraterinin içinde toplam kütlenin yüzde 5,6'sının donmuş sudan oluştuğunu hesapladı.

Araştırmacılar, denemede açığa çıkan gümüşün, maden değil de küçük partiküller halinde olabileceğini belirtirlerken, çok fazla bulunan civanın ise tatsız bir sürpriz olduğu kanısında.

kalan karakter 1000

ezquerro ezquerro // İSTANBUL

1 m2 büyüklüğünde başörtüsü bulunduğunu neden açıklamamaış NASA?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır13
cevapla 22.10.2010 14:22
ekabir51 ekabir51 // BURSA

Ne işlerine yarayacak ki..! Ne yani aya gidip altın bulsalar dünyaya getirebilecekler mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır12
cevapla 22.10.2010 11:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.